назад

Фінансування системи безоплатної правової допомоги завжди було прозорим. Останніми роками близько 80% коштів з Державного бюджету України, які виділяються на систему БПД, йдуть на фінансування послуг адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, та на оплату праці юристів, які надають правову допомогу.

Нерівномірність асигнувань: причини та наслідки

Оплата послуг адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, та відшкодування витрат, пов’язаних з її наданням, здійснюється виключно за бюджетною програмою «Оплата послуг та відшкодування витрат адвокатів з надання безоплатної вторинної правової допомоги», бюджетні призначення якої визначені Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік». У 2021 році за цією бюджетною програмою виділено 385,2 млн грн.

Видатки на оплату послуг адвокатів, які надають БВПД,  щороку зростають. У 2018 році це було 292,2 млн, у 2019 – 337,4 млн, у 2020 році – 351,5 млн грн.

При плануванні видатків на 2021 рік враховано зростання рівня прожиткового мінімуму для працездатних осіб, середній розмір якого в 2021 році становитиме 2 тис. 333 грн, що відповідно впливає на розмір оплати за годину роботи адвоката з надання правової допомоги.

Також враховано розширення переліку категорій осіб, які мають право на БВПД згідно зі ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Так, новими суб’єктами права на БВПД стали: викривачі корупції (з 1 січня 2020 року), громадяни України – власники земельних ділянок, які проживають у сільській місцевості (з 16 січня 2020 року), особи, які звернулися із заявою про визнання особою без громадянства (з 18 жовтня 2020 року).

Загалом, обсяг фінансування видатків на оплату послуг адвокатів, що закладений у Державному бюджеті на 2021 рік, є цілком достатнім. Проте є проблема – протягом року помісячний розподіл бюджетних призначень є нерівномірним. Наприклад, планом асигнувань на січень передбачено лише 3,8 млн грн, лютий – 7,7 млн грн, березень – 19,3 млн грн, тоді як на грудень передбачено 57,8 млн гривень. Це пов’язано з особливостями формування видаткової частини державного бюджету, що своєю чергою залежить від формування його дохідної частини – тобто від того, який розмір надходжень до державного бюджету заплановано помісячно Міністерством фінансів. Тому використати у липні кошти, що заплановані, наприклад, на грудень, без внесення відповідних змін до помісячного розпису асигнувань Міністерством фінансів неможливо.

З початку року станом на 1 липня адвокатам, які надають БВПД, виплачено понад 104 млн гривень. За оперативною інформацією центрів з надання БВПД станом на 1 липня 2021 року загальна сума зареєстрованих в органах ДКСУ фінансових зобов’язань перед адвокатами, з якими центрами з надання БВПД укладено контракти, становить 118,6 млн грн, у той час як бюджетні асигнування, передбачені на цей період, становлять лише 107,8 млн грн.

Основна причина заборгованості – нерівномірний помісячний розподіл бюджетних асигнувань, що виділяються з Державного бюджету України на оплату послуг адвокатів, які надають БВПД. У першій половині року подібні проблеми з фінансуванням виникають досить регулярно, і не лише в системі БПД, а й в багатьох інших установах та організаціях, що фінансуються з Державного бюджету України. Дається взнаки недосконалість бюджетного процесу загалом в країні.

У наступних місяцях заплановане поступове збільшення асигнувань за бюджетною програмою, що дозволить скоротити заборгованість перед адвокатами, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. Крім того, Координаційний центр з надання правової допомоги веде перемовини з Міністерством юстиції щодо коригування помісячного плану розподілу бюджетних асигнувань, передбачених за бюджетною програмою «Оплата послуг та відшкодування витрат адвокатів з надання безоплатної вторинної правової допомоги» на 2021 рік.

Адвокати – ключові партнери системи БПД

Адвокати є важливими партнерами системи надання безоплатної правової допомоги. Завдяки нашій співпраці тисячі клієнтів мають можливість розв’язати свої життєві проблеми у правовий спосіб, повірити в силу закону.

Адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, є суб’єктами надання БВПД. Наразі у цьому реєстрі нараховується понад 7,5 тис. адвокатів. Виключними повноваженнями адвокатів, які співпрацюють з системою БПД, є захист осіб у кримінальному процесі. Також адвокати, які співпрацюють з системою БПД, представляють інтереси громадян у цивільних та адміністративних справах. У доробку адвокатів — чимало задоволених позовів про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, зміну розміру аліментів, усиновлення, встановлення фактів, що мають юридичне значення, стягнення моральної та матеріальної шкоди, завданої злочином, оскарження стягнення заборгованості за кредитом та багато інших справ.

За січень – червень 2021 року адвокати, які співпрацюють з системою БПД, отримали 65,1 тис. доручень для надання БВПД. Зокрема, для захисту у кримінальних справах й у випадках затримання та арешту – 47 тис.  доручень, для здійснення представництва інтересів або складання процесуальних документів у цивільних та адміністративних справах – 18,1 тис. доручень.

Цього року завершено багато справ, які були розпочаті торік. Протягом січня –  червня адвокати подали 73,2 тис. актів надання безоплатної вторинної правової допомоги з відповідними додатками для отримання винагороди й відшкодування витрат, пов’язаних з наданням такої допомоги.

Ми вдячні адвокатам, які виконують свої обов’язки, забезпечуючи надання правової допомоги вразливим категоріям населення.

Дякуємо адвокатським об’єднанням, що порушують питання заборгованості перед адвокатами. Ми завжди відкриті для діалогу. Представники Національної асоціації адвокатів України у будь-яку мить можуть отримати відповіді на всі запитання, що стосуються використання бюджетних коштів у системі БПД. Особливо зважаючи на те, що серед членів Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги є представники адвокатури. Тобто мають можливість ознайомитися з будь-якими фінансовими документами, що стосуються функціонування системи БПД та оплати праці адвокатів, які надають БВПД.

Зі свого боку ми робимо все, що в наших силах, щоб адвокатам було комфортно співпрацювати із системою безоплатної правової допомоги. Проводимо тренінги, семінари, організовуємо зустрічі та дискусії, що сприяють комунікації всередині правової спільноти.

Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги регулярно комунікують з адвокатами, які залучаються до надання БВПД. Якщо адвокати мають якісь запитання, пропозиції щодо покращення роботи тощо, вони можуть звертатися до регіональних центрів з надання БВПД.

Приємно, що кількість адвокатів, які виявляють бажання співпрацювати з БПД, зростає. Наразі триває XIIІ конкурс з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги. Для участі у ньому зареєструвалися 766 адвокатів. Дуже приємно, що невдовзі до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, увійдуть нові люди, які разом із командою однодумців допомагатимуть людям боротися за свої права.