назад
07.12.21

Про доступ до безоплатної правової допомоги – військовослужбовцям Державної прикордонної служби України

Військовослужбовці Збройних Сил України зазвичай ототожнюються з фізичною міццю та неабиякою силою духу, які й допомагають захищати державу від військових загроз. Проте,  доволі часто самі військовослужбовці не отримують гідного соціального захисту, що змушує їх відстоювати ще й свої права. Отож, надзвичайно важливо щоб захисники та захисниці України знали, які саме права гарантовані їм державою та куди звертатися у разі їх порушення.

Під час зустрічі з прикордонниками військової частини 1498 Державної прикордонної служби України директор Лівобережного київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Леся Бурчак розповіла їм види правової допомоги, яку вони можуть отримати.

Перш за все присутні дізналися, що безоплатну первинну правову допомогу може отримати кожен, хто цього потребує. Зокрема, вона включає в себе надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань, складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру) та надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Крім цього, відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» право на вторинну правову допомогу, а саме на захист, здійснення представництва в судах та інших державних органах і складення документів процесуального характеру мають певні категорії осіб. Важливо, що серед цих категорій і ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань та особи, які перебувають під юрисдикцією України і звернулися для отримання статусу особи, на яку поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, – до моменту прийняття рішення про надання такого статусу.

Спілкуючись з військовослужбовцями Леся Бурчак торкнулася ще однієї важливої теми, а саме відповідальності за вчинення домашнього насильства.

Військові покликані захищати державу під час війни, проте інколи захист потрібен у повсякденному житті. На жаль, в багатьох сім’ях існує насильство в різних його формах, існують кривдники і жертви, існують наслідки і постраждалі. Військовослужбовцям важливо знати про правовий та соціальний захист жертв насильства в сім’ї, щоб не допускати його в своїх родинах, – Леся Бурчак.

Так, Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі», який набув чинності 1 серпня 2021 року, посилює відповідальність за вчинення домашнього насильства та зазначає, що  військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, а також особи начальницького складу НАБУ, рядового й начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, ДБР та поліцейські несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах за вчинення насильства, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення поліції про місце свого перебування у разі винесення такого припису.

На сам кінець спікер зазначила, що у  випадках порушення прав потрібно не боятися звертатися за допомогою і відстоювати свою позицію, за бажанням, за допомогою системи безоплатної правової допомоги.