назад

Про конституційний механізм захисту прав людини говорили під час чергового вебінару у Полтаві

Напередодні дня Конституції України фахівці системи БПД Полтавщини ініціювали проведення низки заходів щодо інформування різних цільових аудиторії про конституційні права громадян, механізми їх захисту та реалізації.

Сьогодні, 23 червня 2020 року у стінах Регіонального центру з надання БВПД у Полтавській області відбувся черговий правопросвітницький вебінар на тему: «Презентація щорічної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні за 2019 рік».

Спікерами заходу стали регіональний координатор Уповноваженого ВРУ з прав людини в Полтавській області Віра Яковенко та регіональний представник Уповноваженого ВРУ з прав людини в Полтавській області Юрій Чернушенко.

«У рамках співпраці з регіональним представництвом ВРУ з прав людини та з метою виконання вимог чинного законодавства здійснюється постійний моніторинг стану забезпечення прав і свобод людини, зокрема права на БПД, вивчення випадків, які можуть свідчити про порушення цих прав, аналіз причин таких порушень, їхніх наслідків, зокрема права затриманих  а засуджених осіб на захист», – резюмував директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Олександр Черчатий при відкритті заходу.

Співпраця державних інституцій здійснюється не лише шляхом проведення моніторингу дотримання права осіб на БПД, а й проведення спільних комунікативних заходів,  виступів у ЗМІ які мають на меті поінформувати про діяльність як Уповноваженого ВРУ з прав людини та системи БПД як правових інструментів захисту прав та обговорити подальші механізми удосконалення співпраці.

У 2019 році інституцію Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини реакредитовано статусом А – найвищим статусом відповідності Принципам ООН, які стосуються статусу національних установ, що займаються заохоченням і захистом прав людини (Паризькі принципи). Її визнано як законну, надійну, релевантну та ефективну установу, що захищає та просуває права людини на національному та регіональному рівнях. Зазначений статус надав право голосу Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини на щорічних засіданнях Глобальної мережі інституцій з прав людини (GANHRI) та Ради ООН з прав людини на наступні п’ять років. Секретаріат Уповноваженого ВРУ з прав людини та регіональна мережа постійно працюють зі зверненнями громадян щодо порушення прав людини.

«За 2019 рік зі зверненнями до Офісу Омбудсмана звернулось понад 47 тисяч осіб щодо порушення їхніх прав, з яких 63% стосувалися порушення громадянських прав, а 24% – соціальних та економічних прав. Крім того, відповідні порушення було також встановлено і за результатами проведених 2,3 тисяч моніторингових візитів і перевірок. Така ситуація засвідчує, що суспільна криза пришвидшеними темпами сягає свого піку, а новий виклик – подолання пандемії коронавірусної інфекції та її наслідків може ще більше її загострити. На тлі загальнонаціональної боротьби з COVID-19 виникли нові прояви нетерпимості, дискримінації та відсутності толерантності в українському суспільстві. Прикладом є реакція на повернення наших громадян в Україну та їх обсервацію. Протести у Винниках, Нових Санжарах та стихійні акції в інших містах України викликані необізнаністю громадян щодо прав і свобод інших людей та загальною низькою інформованістю населення», – повідомила Віра Яковенко.

Спікери також розповіли про заходи, які вживалися Уповноваженим з метою відновлення порушених прав, діяльність національного превентивного механізму, результати діяльності Полтавського представництва Уповноваженого ВРУ в Полтавській області, поінформували про особливості співпраці регіонального представництва уповноваженого ВРУ з прав людини та системи БПД на теренах Полтавщини.

На завершення заходу регіональні представники Уповноваженого ВРУ з прав людини в Полтавській області надали рекомендації органам державної влади, місцевого самоврядування та іншим суб’єктам щодо усунення порушень та недопущення їх в подальшому.