назад

Про можливості безоплатної правової допомоги у випадках рейдерства говорили в межах тренінгу для представників органів місцевого самоврядування на Сумщині

Про можливості системи безоплатної правової допомоги розповів юрист Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Ігор Шпак під час онлайн тренінгу «Земля: захист права власності та протидія рейдерству», організованого Координаційним центром з надання правової допомоги для представників органів місцевого самоврядування.

Конституцією України в статті 59 передбачено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У яких випадках ця допомога надається безоплатно, яким чином можна її отримати та які сервіси і послуги надаються системою безоплатної правової допомоги про це йшла мова у виступі фахівця Регіонального центру.

Основною метою системи з надання безоплатної правової допомоги є надання кваліфікованої юридичної допомоги. Правову допомогу можна отримати майже у кожному куточку нашої батьківщини. Система безоплатної правової допомоги складається більше ніж із 540 офісів. У них працює понад 1500 штатних юристів, а ще – укладені договори для надання безоплатної вторинної правової допомоги із 6700 адвокатами. Як результат, щороку обслуговується більше ніж півмільйона клієнтів.

Але чим же система безоплатної правової допомоги може допомогти у випадках  рейдерства? Відповідь на це питання можна знайти у самому законі України «Про безоплатну правову допомогу». Наприклад, кожен може отримати безоплатну первинну правову допомогу, як вид державної гарантії, що полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Фахівець Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Ігор Шпак  розповів про те, що відноситься до цього виду правової допомоги, а саме:

  • надання правової інформації;
  • надання консультацій і роз`яснень з правових питань;
  • складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (для прикладу, допомога в зверненні до правоохоронних органів, до Міністерства юстиції України та його відокремлених підрозділів, Державної інспекції сільського господарства України, а також інших органів державної влади та місцевого самоврядування);
  • надання консультацій, роз’яснень та підготовка проєктів договорів користування земельними ділянками (оренда, суборенда, земельний сервітут, емфітевзис, суперфіцій) для сільського населення – власників земельних ділянок;
  • надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Крім безоплатної первинної правової допомоги у центрах надають і безоплатну вторинну правову допомогу, як вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. До неї відносять:

  • 1) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
  • 2) складення документів процесуального характеру.

«Ураховуючи сучасні реалії, пов’язані з поширенням коронавірусної інфекції та те, що не в кожного є змога звернутися особисто до найближчого центру з надання безоплатної правової допомоги, для вирішення цього та подібних правових питань і був створений Єдиний контакт центр з надання безоплатної правової допомоги. Зателефонувавши на номер 0800213103, будь-хто може отримати якісну правову консультацію та інформацію», – закцентував  увагу учасників тренінгу юрист Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області.

Також Ігор Шпак розповів, що працівники системи надають у своїх офісах доступ до деяких інформаційних баз.  Доступ можна отримати до електронних сервісів Мін`юсту, таких як реєстр речових прав на нерухоме майно. Доступ надають і до правничої вікіпедії Wikilegalaid, де кожен може ознайомитись з правовою інформацією, присвяченої, зокрема, рейдерству.

По завершенню тренінгу для представників органів місцевого самоврядування, фахівець  Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Ігор Шпак надав відповіді учасникам тренінгу на всі питання правового спрямування, серед яких були й ті, що пов’язані із захистом права власності та протидії рейдерству.