назад

Як держава захищає права дітей? Що таке безоплатна правова допомога та як її отримати підлітку? Як створити простір безпеки та захисту прав у своєму навчальному закладі? Про це йшлося під час заходу «PRO права простою мовою», що відбувся у День захисту прав дітей у київському правовому клубі «PRAVOKATOR».

«Міністерство юстиції та Міжвідомча координаційна рада з питань правосуддя щодо неповнолітніх активно включені у процес як захисту прав дитини, так і укріплення цих прав. Ми є ініціаторами та співавторами законопроєктів, метою яких є захист прав дитини. Це законодавство, дружнє до неповнолітніх, проєкти, які спрямовані на відновне правосуддя, тобто допомога дітям, які вчинили правопорушення та отримали другий шанс у житті. Захист прав дітей є одним із пріоритетів роботи Міністерства юстиції України, яким ми комплексно займаємося, захищаючи дітей від економічного насилля, психологічного тиску та проводячи роботу по зниженню рівня злочинності», – зазначив заступник Міністра юстиції України, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук.

Система безоплатної правової допомоги готова прийти на допомогу кожній дитині. 7 січня 2018 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», яким внесено зміни також і до Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Зокрема, право на безоплатну вторинну правову допомогу отримали всі діти. Тобто вони можуть безкоштовно отримати не лише консультації та роз’яснення з правових питань, а й скористатися послугами юристів та адвокатів для представництва інтересів та захисту у суді.

«З 2018 року по 30 квітня 2021 року місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги зареєстрували 5 102 письмових звернення, поданих законними представниками дітей, про надання одного з видів правових послуг безоплатної вторинної правової допомоги у справах, що стосуються захисту прав дітей. Найпоширеніші питання – це стягнення аліментів, позбавлення батьківських прав, залучення захисника або представника у кримінальному провадженні», – повідомила перша заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка.

Сімейний кодекс України та процесуальне законодавство передбачають звернення до суду дітей, які досягли 14 років, з певних питань. Водночас сьогодні відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги, що стосуються дітей, мають подаватися їхніми законними представниками за місцем фактичного проживання дітей.

Однак практичний досвід роботи місцевих центрів засвідчив, що трапляються випадки, коли саме законні представники порушують права дітей. І виникають ситуації, коли звернення по правову допомогу щодо захисту дитини від батьків-кривдників мають подати самі ж батьки.

Для реалізації прав осіб, у тому числі дітей, на отримання якісної безоплатної правової допомоги Координаційний центр з надання правової допомоги розробив  проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання», який передбачає, зокрема, право дітей на звернення за безоплатною первинною та вторинною правовою допомогою особисто з питань, звернення з якими до суду дозволяється таким особам.

«PRO права простою мовою» слухали підлітки 15-18 років – голови учнівського самоврядування закладів професійно-технічної освіти Києва, які беруть участь у програмі «Як бути лідером/лідеркою у своєму навчальному закладі», що реалізується ГО «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер» спільно з Департаментом освіти і науки виконавчого органу Київської міської ради за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Потім підлітки взяли участь у тренінговому занятті з прав дитини «Як створити простір безпеки та захисту прав у своєму навчальному закладі», що провели тренерки ГО «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер» та представники Управління ювенальної превенції Департаменту превентивної діяльності Національної поліції України.

Як отримати безоплатну правову допомогу?

  • Звернутися до одного з місцевих центрів або бюро правової допомоги (адреси та контакти за посиланням https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/ );
  • Зателефонувати за безкоштовним номером системи БПД 0 800 213 103. За цим номером надаються консультації та роз’яснення з правових питань, додаткові відомості про надання безоплатної правової допомоги тощо. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.
  • Скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його через Google Play чи App Store за посиланням https://bit.ly/3hwwgqR , або завантажити мобільний застосунок «Твоє право», перейшовши за посиланням https://bit.ly/3iorbkE
  • Потерпілі від домашнього насильства та свідки можуть отримати онлайн-консультацію юристів щодо захисту своїх прав, написавши у Телеграм-чат «Правова допомога протидії насильству» https://t.me/Non_Violence_Bot
  • Всі, кому потрібна правова консультація, можуть поставити запитання у месенджер фейсбук-сторінки системи БПД https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid
  • Правові консультації також можна переглянути на довідково-інформаційній платформі WikiLegalAid (wiki.legalaid.gov.ua). Платформа розроблена з урахуванням найбільш поширених звернень за безоплатною правовою допомогою, містить зразки документів та судову практику.