назад
21.01.22

Про права викривачів корупції можна дізнатися у застосунку «Твоє право»

У грудні минулого року у застосунку «Твоє право» з’явився новий розділ, присвячений викривачам корупції. На цей час інформацію, що міститься у цьому розділі, користувачі переглянули понад 400 разів.

Розділ «Права викривачів корупції» у мобільному застосунку «Твоє право» створений Координаційним центром з надання правової допомоги. Цей розділ самостійно наповнює Національне агентство з питань запобігання корупції.

Встановивши застосунок «Твоє право», можна легко знайти всю необхідну інформацію про те, як та куди повідомляти про корупцію і стати викривачем. Також застосунок містить інформацію про права та гарантії захисту викривачів, встановлені законодавством, та іншу корисну інформацію з цього питання.

З початку створення розділу «Права викривачів корупції» понад 150 користувачів переглянули розміщену у ньому інформацію більш ніж 400 разів. Зокрема, найчастіше переглядали теми «Як можна стати викривачем» – майже 200 разів та «Корисна інформація та контакти» – близько 150 разів. Крім того, популярними були теми «Як повідомити про корупцію» та «Які права і гарантії захисту мають викривачі».

«Викривачі – один із найефективніших інструментів протидії корупції. З 1 січня 2020 року викривачі корупції отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу. Позаторік до системи безоплатної правової допомоги звернулися 19 викривачів корупції, у 2021 році – 22», – розповів в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Найчастіше викривачі корупції зверталися до системи БПД щодо представництва інтересів особи у кримінальному провадженні під час здійснення досудового розслідування, визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Поширеними є також звернення щодо визнання наказів такими, що порушують права викривача, оскарження наказу про застосування дисциплінарного стягнення. Також викривачі корупції зверталися по безоплатну правову допомогу стосовно визнання дій органу державної виконавчої влади щодо розголошення інформації про викривача корупції незаконними та стягнення моральної шкоди.

Юридичний довідник: для всіх та кожного

Застосунок «Твоє право» був розроблений у 2018 році в рамках Програми ООН із відновлення та розбудови миру для захисту прав внутрішньо переміщених осіб та осіб, які постраждали від гендерно зумовленого насильства. Наприкінці 2020 року він був переданий Координаційному центру з надання правової допомоги для подальшого розвитку та вдосконалення у співпраці з партнерами.

Наразі застосунок містить шість розділів:

  • права осіб, які постраждали від конфлікту в Україні,
  • права осіб, які постраждали від гендерно зумовленого насильства,
  • права осіб, які постраждали від торгівлі людьми,
  • права ветеранів АТО/ООС та членів сімей загиблих,
  • права осіб з інвалідністю,
  • права викривачів корупції.

Застосунок «Твоє право» містить не лише правову інформацію, а й надає можливості переходу на зовнішні ресурси, наприклад на електронні державні сервіси. Користувачі також мають можливість завантажити зразки документів (заяв, позовів, скарг).

Протягом 2021 року цим застосунком скористались понад 5,8 тис. користувачів, які переглянули інформацію у ньому 138 тис. разів.

Загалом, користувачі найчастіше переглядали розділ «Права осіб, що постраждали від конфлікту в Україні» – понад 13,7 тис. разів. Серед затребуваних сторінок – , «Військовослужбовцям», «Пенсія та соціальна допомога», «Документи і правочини», «Перетин лінії зіткнення» та інші.