назад

Про шляхи запобігання та протидії домашньому насильству говорили під час он-лайн зустрічі

13 травня 2022 р. відбулась он-лайн зустріч  представників системи БВПД та  правоохоронних органів Ужгорода та Чернігова з приводу домашнього насильства у сім’ї .

Існує широко розповсюджений міф, що насильство в родинах – проблема лише неблагополучних родин, і майже завжди сімейне насильство пов’язане з пияцтвом і соціальним неблагополуччям родини. Однак, за деякими дослідженнями, це не зовсім так.

Адже, зазвичай домашнє насильство-проблема, яку інколи складно розпізнати. Зазвичай люди, які зазнають домашнього насильства, не хочуть розповідати про те, що трапилося з ними, у суспільстві існує думка, що насильством слід вважати лише фізичний вияв агресії . Але це далеко не так. Розрізняють такі види насильства як: фізичне, психологічне, сексуальне та економічне.

Особам, які зазнали домашнього насильства, необхідно зафіксувати факт його виникнення, аби в майбутньому притягти кривдника до кримінальної відповідальності .

Куди звернутися людині  у випадку домашнього насильства?

  • 102 – Національна поліція України;
  • 15-47 – урядова гаряча лінія для постраждалих від домашнього насильства;
  • 116-123 або 0 800 500 225 – Національна дитяча гаряча лінія;
  • мобільні бригади Міністерства соціальної політики в регіонах;
  • денні центри UNFPA;

У ситуації домашнього насильства найчастіше страждають діти, тому якщо насильство в сім’ї відбувалося у присутності дітей, внаслідок чого діти мають психологічні травми, ви маєте право не давати кривдникові бачитися та спілкуватися з дітьми, поки рішенням суду не буде визначеного способу участі одного з батьків у вихованні дітей та призначено дні, години та визначено умови побачень. Відповідно до статті 159 Сімейного кодексу України, суд має право вирішити, що побачення з дітьми може відбуватися лише в присутності третіх осіб, зокрема психолога, соціального працівника тощо.

Ваші кроки у разі домашнього насильства, щоб захистити себе та дітей:

  1. Знайдіть безпечне місце у приміщенні та визначте, як можна швидко вийти з будинку.
  2. Знайдіть адресу одного чи декількох місць, де можна залишитися на ніч у разі необхідності, та продумайте маршрут, як швидко потрапити туди в будь-який час, запам’ятайте їхні контакти (це може бути домівка друзів чи один із притулків для постраждалих).
  3. Спілкуйтеся з друзями та родичами, яким довіряєте, і розкажіть їм про свою ситуацію.
  4. Тримайте постійний контакт із довіреною особою, щоб вона / він знали, де ви перебуваєте і чи все у вас гаразд.
  5. Сховайте в таємному місці оригінали або копії важливих документів, певну суму грошей, телефон із сім-картою, записані номери важливих телефонів та адреси, одяг та ліки для себе та дітей.

Сподіваємося, що наші спільні зусилля сприятимуть дієвим крокам у формуванні здорової нації.