назад

Вебінар для посадовців органів місцевого самоврядування Тернопільщини

У Тернопільському регіональному центрі підвищення кваліфікації відбувся тренінг для посадовців ОМС регіону. Розповідали про роботу системи безоплатної правової допомоги, а також проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».  Про це важливо знати таким фахівцям, адже багато з них контактують з неповнолітніми, які проживають у складних умовах, деякі позбавлені батьківського піклування, тобто діти, які в групі ризику для вчинення правопорушень. Адже діти найбільше піддаються шкідливому впливу, але не завжди розуміють наслідки своїх дій, що призводить до вчинення ними кримінальних правопорушень. Саме в таких випадках найкращим виходом є застосування відновного правосуддя.

Спікером заходу була директор Регіонального центру Ірина Хондогій. Варто зауважити, що це був не просто ознайомчий захід, але і безпосереднє залучення людських ресурсів та партнерів до реалізації Програми. Адже саме працівники ОМС найближче контактують людьми, що проживають у їхніх громадах та можуть інформувати про можливості застосування відновного правосуддя.

Важливо розповсюджувати якнайбільше інформації про Програму, адже це допомагає залучити більше партнерів для її реалізації. Звісно, не кожен з учасників заходу зіткнеться у роботі з кримінальним процесом, але навіть якщо хоча б кілька дітей не попадуть до в’язниці, а усвідомлять свою провину та повернуться до нормального життя це вже велике досягнення – підсумувала Ірина Хондогій.

Часто підозрювані діти та їхні батьки не довірюять правоохоронним органам, адже саме вони звинувачують та доводять вчинення правопорушення. І коли про можливість застосування відновного правосуддя розповість, наприклад, прокурор, то до такої можливості ставляться з насторогою. Інша ситуація, коли про це розповість староста села, з яким мешканці щодня контактують і якого самі ж обрали. Подібна логіка буде і в потерпілих.  Саме тому і відбувся такий захід для фахівців ОМС, які стали провайдерами інформації про відновне правосуддя.

 

Довідково: із 2020 року на базі системи безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні триває реалізація пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» (так зване «відновне правосуддя»). Це новий, сучасний підхід до реагування на протиправну поведінку неповнолітніх та вчинення ними злочинів. Це можливість дати шанс дітям, які допустилися помилки у житті, стати на шлях виправлення, переосмислити свій вчинок та змінити своє життя у кращу сторону.

Програма застосовується за чотирьох умов:

1. Є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.

2. Неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин.

3. Неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення.

4. І неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у Програмі.