назад

Про відновне правосуддя говорили з молоддю Золотоніщини

 

 

У сучасній міжнародній і європейській концепціях захисту прав людини є тенденція до відмови від виключно каральної реакції на злочин, яка не може належним чином забезпечити права осіб, які його вчинили, та відновити права потерпілих осіб.

Відповідно до кращих європейських та світових практик з 2020 року по всій території Україні на базі системи безоплатної правової допомоги реалізується проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Як працює відновне правосуддя для неповнолітніх, розповіли молоді Золотоніської ОТГ фахівчиня Золотоніського місцевого центру з надання БВПД Тетяна Жалобна та працівники Золотоніської окружної прокуратури Таїсія Бобко та Надія Бобер, під час зустрічі у Молодіжному просторі.

«Основна мета відновного правосуддя – максимально раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу та ресоціалізація їх у суспільне життя. Участь у програмі сприяє забезпеченню відшкодування заподіяної шкоди потерпілій стороні; відновленню психоемоційного стану потерпілої сторони та неповнолітнього, який є підозрюваним у вчиненні кримінального правопорушення; а також запобігає вчиненню повторних кримінальних правопорушень», – зазначила Тетяна Жалобна.

Юрист місцевого центру пояснила присутнім, що програма застосовується за чотирьох умов:

– є потерпіла сторона, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;

– неповнолітній, який вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;

– неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення;

– і неповнолітній, і потерпілий бажають взяти участь у програмі.

«Між неповнолітнім та потерпілим, які погодилися на участь у програмі, проходять переговори за участю медіатора, який скеровує хід розмови у напрямку вирішення конфлікту, з максимальним задоволенням інтересів обох сторін. Якщо сторони досягають згоди, між неповнолітнім та потерпілою особою укладається медіаційна угода. Неповнолітній відшкодовує завдану шкоду потерпілому, далі працює з психологом і обов’язково проходить призначені ресоціалізаційні заходи. За результатами проходження програми відновлення, неповнолітній може бути звільнений від кримінальної відповідальності», – розповіла фахівчиня місцевого центру.

Працівники прокуратури розповіли дітям про механізм реалізації програми, роль прокурора у проекті, а також поділилися успішними кейсами застосування відновного правосуддя у Золотоніській об’єднаній територіальній громаді.

Так, першочерговим завданням прокурора є встановлення кримінального провадження, у якому підозрюється неповнолітній, та яке за формальними ознаками підпадає під дію програми відновлення. Після чого прокурор приймає рішення про інформування сторін справи щодо можливості участі у програмі відновного правосуддя.

 

Якщо сторони погоджуються на участь у програмі відновлення, то після проведення медіації та програми ресоціалізації, Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги повідомляє прокурора про її результати. Після чого прокурор, залежно від того на якому етапі кримінального процесу надійшла вказана інформація, або долучає її до кримінального провадження, або роз’яснює неповнолітньому та його представнику право надати її самостійно у судовому засіданні з одночасним заявленням клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності.

Прослухавши спікерів, молодь зробила висновок, що відновне правосуддя – це дійсно перспективний проєкт, який дає підліткам шанс бути звільненим від кримінальної відповідальності, не отримати «клеймо» злочинця та стати на шлях виправлення у своєму житті.

Також слухачі отримали відповіді на запитання щодо захисту своїх прав та одержали інформаційні буклети розроблені системою БПД «Твої права – твій захист!».