назад

Про відповідальність батьків за неналежне виконання батьківських обов’язків розповіли слухачам Українського радіо «РОСЬ»

15 вересня юристка Черкаського місцевого центру з надання БВПД Тетяна Кушнір у програмі «Тема дня» під час прямого ефіру на Українському радіо «РОСЬ» розповіла про відповідальність батьків за неналежне виконання батьківських обов’язків.

Тетяна Кушнір зазначила: «Питання належного виховання дітей, досягнення порозуміння між батьками і дітьми, відповідальності батьків за неналежне виконання своїх обов’язків завжди є важливими та актуальними, адже саме батьки першочергово відповідальні за фізичне і психологічне зоров’я дитини, її розвиток».

Законом України «Про охорону дитинства» визначено, що батьки або особи, які їх замінюють, зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Закон передбачає, що виховання в сім’ї є першоосновою розвитку особистості дитини.

Згідно з нормами Сімейного кодексу України відповідальність щодо виховання дітей покладена на обох батьків, незалежно від того проживають вони разом чи окремо, оскільки обов’язок здійснювати належне виховання та нагляд за дитиною є рівним для обох з них. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.

«Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров’я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов’язків. Так, за невиконання або неналежне виконання обов’язків щодо виховання дітей батьки можуть бути притягнені до різних видів юридичної відповідальності а саме: цивільної, адміністративної та кримінальної відповідальності в порядку визначеному чинним законодавством», – повідомила фахічиня місцевого центру.

У разі невиконання батьками свої обов’язків, їх може бути притягнуто до цивільної відповідальності шляхом позбавлення батьківських прав або відібрання дитини від батьків без позбавлення батьківських прав.

Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони:

1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2) ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках:

  • ухилення батьків від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;
  • жорстокого поводження з дитиною;
  • батьки є хронічними алкоголіками або наркоманами;
  • батьки вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
  • а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров’я і морального виховання.

При цьому позбавлення батьківських прав або відібрання дитини у батьків без позбавлення їх цих прав не звільняє батьків від обов’язку утримувати дітей.

Порядок і розміри відшкодування витрат на перебування дитини в прийомній сім’ї, сім’ї патронатного вихователя, дитячому будинку сімейного типу, будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, школі-інтернаті чи іншому закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлюються законодавством.

Також за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, такі особи можуть притягатися до адміністративної відповідальності з накладенням на них стягнення у вигляді попередження або накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн).

Кримінальний кодекс України передбачає, що злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, – карається обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Фахівчиня місцевого центру нагадала слухачам радіо, що держава гарантує всім дітям рівний доступ до безоплатної правової допомоги, необхідної для забезпечення захисту їхніх прав. Якщо дитині потрібна правова консультація в ситуації, коли її  цькують у школі, ображають у сім’ї, їй немає де жити, вона може зателефонувати до єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні) та отримати необхідну правову допомогу.

Звернувшись до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги (їхні адреси та телефони розміщені на сайті https://cutt.ly/GWvfoEu), дитина можете безкоштовно отримати юридичну консультацію або скористатися послугами адвоката.