назад

Про захист прав людей з інвалідністю говорили у Світловодську

Нерідко в осіб з інвалідністю виникають проблеми в процесі реалізації своїх прав, які забезпечені державою. Чи мають особи з  інвалідністю право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг? Чи можуть особи з інвалідністю отримати пільги на санаторне лікування? Які пільги існують для працюючих людей з інвалідністю?

Ці та інші запитання роз’яснювала учасникам ГО «Добрада» Алла Мирошник, начальниця Світловодського бюро правової допомоги.

Особи з інвалідністю мають ті ж конституційні права і обов’язки, що й інші громадяни України. Разом з тим, через певні проблеми зі здоров’ям держава надає їм додаткові права і пільги, відповідно до Закону України «Про соціальний захист осіб з інвалідністю в Україні» та Закону України «Про відпустки», КЗПП України та інші нормативно-правові акти.

Особи з інвалідністю – це особи зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження їх життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації ними прав з іншими громадянами та забезпечити їх соціальний захист.

«Захист прав людей з інвалідністю – один із важливих напрямків роботи Світловодського бюро правової допомоги, оскільки люди з інвалідністю звертаються до бюро з різних питань, але найактуальнішим питанням є   соціальний захист та реалізація прав, регламентованих Законом України «Про соціальний захист осіб з інвалідністю в Україні», – зазначила Алла Мирошник, начальниця Світловодського бюро правової допомоги.

 

На які пільги можуть розраховувати особи з інвалідністю:

 • соціально-побутове та медичне забезпечення (пенсії, допомоги, одноразові виплати);
 • безкоштовні ліки за рецептами лікарів;
 • забезпечення автомобілем (при наявності відповідного медичного висновку);
 • 50% оплату ліків (за рецептом лікаря, при амбулаторному лікуванні);
 • безкоштовні санаторно-курортні путівки (при наявності медичних показань);
 • безкоштовний проїзд в міському транспорті (крім таксі);
 • 50% знижка на проїзд внутрішніми лініями повітряного, річкового, ж/д і автотранспорту (у період з 01.10 по 15.05);
 • встановлення квартирного телефону;
 • встановлення радіотрансляційної точки.

Алла Мирошник зазначила, що для отримання відповідних пільг по інвалідності необхідно обов’язково мати при собі посвідчення, яке підтверджує відповідний статус або пенсійне посвідчення. Також фахівчиня звернула увагу присутніх на законодавство, яким передбачено пільги і гарантії, пов’язані з укладенням та розірванням трудового договору:

 • зокрема, до осіб з інвалідністю не можна застосовувати випробувальний термін (ч. 3 ст. 26 КЗпП);
 • трудовий договір, укладений на певний термін, може бути розірваний з ініціативи працівника з інвалідністю в будь-який момент (ч. 1 ст. 39 Кодексу законів про працю України);
 • за бажанням працівника, який має інвалідність може встановлюватися індивідуальний графік роботи (неповний робочий день або тиждень) і пільгові умови праці.