назад

Про захист прав ромів та шляхи співпраці із ромською громадою говорили на Сумщині

У приміщенні Сумського місцевого центру з надання БВПД відбулася робоча зустріч  директорки Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Олени Демченко та очільниці Сумського місцевого центру з надання БВПД Валентини Трошечко з представниками ромської громади Сумщини. Метою зустрічі стало обговорення питання співпраці та реалізації заходів, що спрямовані на захист прав ромської національної меншини.

Роми мешкають на території України, але щільність їх поселень різниться за регіонами. Ромська громада Сумщини об’єднує понад 4 000 осіб. Більшість ромів стикаються з множинною дискримінацією, яка зумовлена етнічним походженням,  культурними особливостями та нав’язана стереотипами.

Очільниця  Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Олена Демченко, ознайомила представників ромської громади з розгалуженою системою безоплатної правової допомоги в регіоні, наголосила на точках доступу до правової допомоги у віддалених населених пунктах.

«Допомога юристів місцевих центрів у отриманні ромами правової допомоги  триває давно і надалі залишається актуальною. Одним із дієвих механізмів вирішення соціально-правових питань є надання безоплатної правової допомоги нашими юристами. У обласному центрі,  на базі КУ «Сумська загальноосвітня школа  І-ІІІ ступенів № 5, де навчається близько 30% дітей ромської національної меншини, діє консультаційний пункт доступу до БПД», – зазначила Олена Демченко.

 

Директорка Сумського місцевого центру з надання БВПД Валентина Трошечко акцентувала увагу на особливостях правового захисту ромів та розповіла про види правової допомоги, яку вони  можуть отримати у місцевому центрі.

За словами  керівниці Сумського місцевого центру: «Більшість звернень даної категорії пов’язано з соціальним захистом, отриманням документів, порядком призначенням субсидії та житловими питаннями. Надаючи правову допомогу ромам, ми тісно співпрацюємо з партнерами – громадськими організаціями, юридичними клінікам

и, які  допомагають вирішити питання клієнта та у разі необхідності супроводжують його на всіх етапах, не залишаючи людину наодинці з її проблемами».

Голова громадської організації «Ромське національне об’єднання» Микола Москальов наголосив на проблемах сьогодення ромської громади, яка на його думку є найбільш незахищеною в Україні. Незважаючи на декларовані державою рівні права для представників усіх національностей, саме роми є найбільш дискримінованими та вразливими серед інших національних меншин. Важливим для спільноти є проведення інформаційно-просвітницької кампанії, щоб вплинути на правову свідомість та навчити вирішувати питання у правовому полі.

Обговоривши актуальні питання, учасники зустрічі домовилися про подальшу співпрацю та правовий захист, з метою створення належних умов інтеграції ромських меншин в українське суспільство. Також обумовили важливість проведення системної правової роботи, інформувати про елементарні права ромської меншини, яка є невід’ємною частиною українського суспільства, працювати на формування правової грамотності та рівня довіри, вирішення питання дискримінації.

 

Роми мають бути повноцінними громадянами України, мати рівні можливості та способи реалізації прав, гарантованих державою.