назад

Про запобігання правопорушень серед дітей говорили на Cумщині

У приміщенні  Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області відбулась нарада «Організація міжвідомчої роботи з питань запобігання правопорушень серед дітей» за участю заступниці голови Сумської обласної державної адміністрації Вікторії Медвідь.

Метою зустрічі було формування спільних шляхів вирішення проблемних питань реалізації «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» та продовження міжвідомчої взаємодії на рівні Регіонального центру з надання вторинної правової допомоги у Сумській області, Сумської обласної прокуратури, Управління превентивної діяльності ГУНП, ДУ «Сумський слідчий ізолятор», служби у справах дітей, представників ОМС, освіти.

Як підкреслила на нараді заступниця голови Сумської обласної державної адміністрації Вікторія Медвідь, «соціально – побутове оточення, важке матеріальне становище більшості сімей, діти, яких перебувають у складних життєвих обставинах, не контрольованість з боку дорослих – усе це сприяє скоєнню правопорушень та злочинів, призводить до активізації кримінальної ситуації у дитячому середовищі».

Одним із ключових питань, розглянутих на нараді, було раннє виведення дитини з кримінального процесу. «Особливу увагу та застосування у практичній діяльності Регіонального центру з надання вторинної правової допомоги у Сумській області зосереджено на проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». На цей час реалізація пілотного проєкту Програми проходить успішно. До Регіонального центру від сторін кримінального провадження надійшло 16 заяв про участь у Програмі»,- акцентувала увагу директорка Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Олена Демченко.

Раннє виведення неповнолітніх із кримінально процесу та ресоціалізація їх у суспільне життя є основною метою пілотного проєкту «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Валентина Волобуєва, заступниця директора Регіонального центру з БВПД у Сумській області, висвітлила проблемні питання реалізації Програми, а саме:

  • незацікавленість сторін кримінального провадження брати участь у проєкті;
  • відсутність встановленого вичерпного переліку державних органів та установ — з чітким розподілом між ними компетенцій та визначення форматів, за якими вони співпрацюють між собою та з поліцією, прокуратурою та судом;
  • обмежена кількість психологів, зокрема у сільській місцевості;
  • відсутність затверджених на рівні держави корекційних програм, спрямованих на виправлення неповнолітнього правопорушника, його психологічну та соціальну підтримку, сприяння реінтеграції до суспільства;
  • обмежений ресурсний потенціал для організації проходження програми ресоціалізації неповнолітніх в громадах.

«Дуже важливо забезпечити можливість відновлення і в психологічному розумінні, як жертві, так і кривдникові, бо без цього неможливе остаточне примирення, в цьому і полягає роль психолога – як фасилітатора. Відновне правосуддя спрямоване на відновлення порушених соціальних зв’язків шляхом усунення шкоди, а обмежена кількість психологів та  відсутність затверджених на рівні держави корекційних програм позбавляє можливості отримати психологічну підтримку», – наголосила Валентина Волобуєва.

 

За результатами міжвідомчої наради схвалено рішення щодо підготовки кваліфікованих психологів-практиків, якими має бути пройдено відповідне навчання для подальшої реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» у місцевих громадах.