назад

Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство»: підсумки першого року дії у Волинській області

Уже рік як в Україні, в тому числі й на Волині, діє проєкт «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України», спрямований на посилення захисту прав громадян у сфері земельних відносин шляхом надання безоплатної первинної і вторинної правової допомоги та покращення правової обізнаності населення. І за цей час до системи безоплатної правової допомоги (БПД) Волині надійшло понад 2 тисячі звернень із земельних питань. І не дивно, позаяк «земельна» тема для краян більш, ніж актуальна. Адже на сьогодні, у зв`язку зі змінами до законодавства, власники землі потребують додаткової інформації про свої права на неї, а також про механізми їх реалізації.

Активізація аграрного сектору економіки шляхом відкриття ринку землі повинна вибудовуватися саме через призму реалізації власниками землі та/або землекористувачами їх прав», – зазначає директор Ковельського місцевого центру з надання БВПД Василь Ковальчук.

Які ж питання, пов’язані з землею, найчастіше цікавили людей? Це – зміна цільового призначення земельної ділянки, розірвання договору оренди землі, встановлення меж земельної ділянки, оформлення спадкових прав на земельну ділянку, безоплатна приватизація земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку тощо.

Серед правових проблем, вирішення яких потребувало представництва інтересів у суді або складання процесуальних документів, – визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, визнання недійсним Державного акту на землю, оскарження рішення органів місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою.

Важливе значення під час реалізації програми відіграє земельне правопросвітництво, роз`яснення мешканцям віддалених сіл та селищ Волинської області про їхні права у сфері земельних відносин, як їх реалізовувати та захищати, а тому часто фахівці місцевих центрів поєднують виїзне консультування з правопросвітницькою діяльністю. Як результат – близько 200 проведених правопросвітницьких заходів на теми: земельна реформа в Україні, приватизація земельної ділянки, користування земельною ділянкою, зміни в земельному законодавстві.

Важко переоцінити роль системи безоплатної правової допомоги у правопросвітництві населення, особливо враховуючи ту лавину нових законів та реформ, яка насувається на наших громадян. Однією з ключових реформ України на сьогодні є земельна реформа. Адже земля для українців завжди була, є і залишатиметься великою цінністю, а питання щодо володіння, користування, розпорядження нею буде завжди актуальним», – зазначає директорка Володимир-Волинського місцевого центру з надання БВПД Лариса Базіла.

Під час проведення інформаційно-правопросвітницьких заходів працівники центрів розповсюджують серед громадян друковані матеріали про надання БПД у сфері земельних відносин. Також краян інформують про можливість отримання правових консультацій та роз`яснень з питань земельного законодавства  сітілайти, розміщені у місті Луцьку.

Якщо вам необхідна правова допомога, у тому числі щодо земельних правовідносин, ви можете:

  • зателефонувати за безкоштовним номером системи надання БПД – 0 800 213 103;
  • звернутися до місцевих центрів та бюро правової допомоги (контакти: https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/);
  • відвідати дистанційні або мобільні пункти доступу до БПД, графік роботи яких можна дізнатися в найближчому місцевому центрі/бюро правової допомоги;
  • поставити запитання у месенджер Facebook-сторінки центрів з надання БВПД;
  • переглянути правові консультації на довідково-інформаційній платформі правових консультацій «WikiLegalAid»: https://wiki.legalaid.gov.ua/;
  • скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога». Завантажуйте з Google Play чи App Store: https://bit.ly/3hwwgqR.