назад
01.06.21

Програма відновного правосуддя як альтернатива каральному правосуддю

Символічно, що у Міжнародний день захисту дітей відбулася робоча зустріч, що покликана допомагати вирішувати правові конфлікти неповнолітніх без негативних наслідків для подальшої долі дитини і, в той же час, дати життєвий урок, який вплине на формування законослухняної особистості.

Під час зустрічі фахівців Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві з представниками слідчого управління Головного управління Національної поліції у м. Києві, відділу дізнання Головного управління Національної поліції у м. Києві, Київської міської прокуратури, начальником сектора ювенальної пробації міста Києва філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київської області  і адвокатами-медіаторами обговорили подальші перспективи  реалізації проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчинені кримінального правопорушення».

Реалізація проекту відновного правосуддя в Україні дає свої позитивні результати – чимало підлітків були звільнені від кримінальної відповідальності за кримінальні проступки та нетяжкі злочини, успішно пройшли ресоціалізацію. Сподіваємося, що за результатами сьогоднішньої зустрічі та спільних напрацювань, до кінця року у Києві також будуть успішні кейси. Адвокати-медіатори, що співпрацюють з Регіональним центром готові докласти максимум зусиль задля примирення підлітків з потерпілою стороною, – заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві Тетяна Городенська.

Слід зазначити, що процедура відновного примирення – позасудова процедура врегулювання конфлікту шляхом переговорів неповнолітнього підозрюваного та потерпілої особи за допомогою медіатора. ЇЇ ключовий аспект – отримання згоди на участь у програмі від потерпілого і його законного представника та неповнолітнього підозрюваного і його законного представника.

Програму можна застосувати за наявності чотирьох основних умов: наявність потерпілої сторони, вчинення проступку або нетяжкого злочину особою вперше, визнання неповнолітнім скоєного, а також згода його та потерпілого на участь у проєкті, під час якого проводиться низка заходів з ресоціалізації неповнолітнього, запобігання вчиненню нових правопорушень та відшкодування заподіяної шкоди.

Для успішного застосування програми у столиці необхідно підвищити рівень інформування учасників процесу на етапі досудового розслідування. Зокрема, потрібно донести, що результати участі у програмі враховуватимуться під час прийняття рішення та можуть стати підставою для закриття кримінального провадження, – координатор проекту у місті Києві Ростислав Поспєєв.

У межах відновного правосуддя задовольняються не лише інтереси правопорушника, оскільки до нього застосовується не покарання, а альтернативні заходи впливу, а й інтереси потерпілої особи, так як усувається завдана їй шкода.

Потерпіла сторона, як правило, приходить на медіацію з позицією, а не реальними потребами. За цими позиціями приховується потреба до визнання правопорушником несправедливості та визнання наслідків таких дій для потерпілої сторони. Потребами потерпілої сторони переважно є відновлення справедливості через визнання провини кривдником та прояв його реального ставлення до вчиненого, – адвокат-медіатор Крістіна Корюковець.

Зважаючи на важливу роль проекту, учасники круглого столу домовилися активізувати свої зусилля задля допомоги неповнолітнім, що вперше оступилися та мають бажання виправити заподіяну шкоду.