назад

Прості відповіді на земельні питання

Земельна реформа — комплекс правових, економічних, технічних і організаційних заходів, спрямованих на забезпечення удосконалення земельних відносин, перехід до нового земельного ладу, що відповідає характеру регульованої соціально-орієнтованої ринкової економіки країни. Суть земельної реформи полягає у створенні умов для рівноправного розвитку різних форм господарювання на землі за рахунок перерозподілу земель з одночасною передачею їх у приватну та колективну власність, вона забезпечує формування багатоукладної економіки, раціональне використання та охорону земель. Система безоплатно правової допомоги стає на захисті прав селян, які мають низьку обізнаність в даних правовідносинах, і інтереси яких зачіпає найбільше дана реформа.

Відповідно фахівці Гайсинського місцевого центру з надання БВПД та його відділи: Бершадське, Ладижинське, Немирівське, Теплицьке, Тростянецьке та Чечельницьке бюро правової допомоги на постійній основі проводять правопросвітницькі заходи та виїзні прийоми громадян на базі сільських рад та ОТГ відповідно до графіку роботи мобільних та дистанційних пунктів.

Протягом 14-18 вересня фахівці Гайсинського місцевого центру здійснили виїзди до мобільних точок доступу надання безоплатної правової допомоги. Мешканці сіл: Степашки, Ярмолинці, Харпачка Гайсинського району та Ситковецької ОТГ Немирівського району отримали безоплатні правові консультації в приміщеннях сільських рад, зокрема у Нараївській Гайсинського району та Ольгопільської ради Чечельницького району, Ковалівської ради Немирівського району, Яланецької сільської ради.

Юристи надали правові консультації громадянам, що переважно стосувалися наступних питань:

  • внесення зміни до договору оренди землі;
  • чи може сільська рада вилучити приватизовану земельну ділянку;
  • чи можуть забудовуватися землі ОСГ;
  • переоформлення земельної ділянки на нового власника;
  • збільшення розміру аліментів;
  • визнання права власності на нерухоме майно на підставі майнового сертифікату;
  • переоформлення спадщини, тощо.

Фахівці Гайсинського місцевого центру, Немирівського та Чечельницького бюро правової допомоги провели правопросвітницькі заходи, що стосувалися земельної реформи в Україні для громадян Губницької, Жерденівської, Ладхутірської сільських рад Гайсинського району, Мельниковецької ОТГ Немирівського району, Стратіївської сільської ради Чечельницького району.

Присутнім працівники центру та бюро пояснили основні зміни у законодавстві про ринок землі.
Крім того, під час даного заходу правники надали консультації з правових питань, які стосувалися переважно: заміни державного акту (документа старого зразка) на право власності на землю; оформлення спадкових прав на земельну ділянку; право на земельну ділянку працівників соціальної сфери; право особи на дострокове нарахування пенсії при скороченні штату працівників, яка не має відповідного страхового стажу; порядок соціального забезпечення осіб з інвалідністю з дитинства на період карантину, тощо. Також працівники Гайсинського місцевого центру з надання БВПД для кращої поінформованості населення, провели правопросвітницький захід у приміщенні Губницького відділення поштового зв`язку, де розповіли присутнім про суть земельної реформи та надали відповіді на численні запитання селян, що здебільшого стосувалися земельних правовідносин.

Протягом другої половини вересня працівники Вінницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги відвідали 9 громад:

с. Нове Місто, с. Жахнівка та с. Велика Вулига Тиврівського району;
смт. Браїлів, с. Кармелюкове та с. Станіславчик Жмеринського району;
с. Гармаки, с. Іванівці та с. Копайгород Барського району.

На базі сільських рад фахівці центрів забезпечили безперебійну роботу точок доступу до безоплатної правової допомоги,  жителі громад отримали відповіді на питання, які стосуються земельного, сімейного та спадкового права.

Крім того, були проведені правопросвітницькі заходи щодо:

порядку приватизації земельних ділянок різного цільового призначення;
розірвання договору оренди з сільськогосподарськими підприємствами;
реалізації земельної реформи в Україні;
порядку оформлення документів на земельну ділянку на підставі державного акту старого зразка.

Для надання правової допомоги та проведення правопросвітницьких заходів були залучені фахівці ДРАЦу, БТІ та землевпорядних організацій.

Серед учасників заходів були розповсюдженні інформаційні матеріали, які в майбутньому можуть стати правовим путівником у вирішенні тих чи інших питань.