назад

Протидія домашньому насильству на Кам’янеччині – акцент на правопросвітництво

До Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з питань домашнього насильства упродовж січня-вересня 2021 року звернулося восьмеро людей. І хоча ніхто з клієнтів не потребував представництва своїх інтересів у суді, проте це не означає, що проблема насильства не є злободенною для території обслуговування центру.

Про це свідчить, до прикладу, той факт, що Кам’янець-Подільський міськрайонний суд за вказаний період виніс 8 вироків за вчинення домашнього насильства. Тож юристи центру багато уваги приділяють правопросвітницькій діяльності для протидії цьому явищу. Зокрема, упродовж трьох кварталів нинішнього року фахівці вже провели 28 заходів з теми домашнього насильства.

Така робота триває й нині. Днями юристка Кам’янець-Подільського місцевого центру Аліна Задорожна побувала в департаменті соціального захисту населення Кам’янець-Подільської міської ради, де спілкувалася з працівниками та відвідувачами підрозділу. Насамперед фахівчиня центру пояснювала, за якими ознаками можна ідентифікувати домашнє насильство, адже не завжди воно появляється у фізичній формі.

«Головна ознака такого насильства – те, що вчиняють його в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких. Окрім фізичного, можна зіткнутися з економічним, психологічним та сексуальним насильством», – зазначила юристка.

Відповідальність за вчинення домашнього насильства визначена в статті 126-1 Кримінального кодексу України. Відповідно до цієї статті кривдника можуть покарати громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Відвідувачі департаменту також дізналися, куди можна звертатися у випадках домашнього насильства, які організації допомагають жертвам. Зокрема, Аліна Задорожна розповіла, які послуги постраждалі можуть отримати в Кам’янець-Подільському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Нагадаємо, що постраждалі від домашнього насильства, а також діти, які стали свідками насильства в своїй родині, мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, що полягає в захисті та представництві в суді.
Безкоштовний номер системи БПД – 0 800 213 103, адресу найближчого центру можна відшукати тут – https://www.legalaid.gov.ua/ua/local-centres.
По допомогу можна звернутися, написавши також у Телеграм-чат «Правова допомога протидії насильству» – https://t.me/Non_Violence_Bot