назад

Проведення профілактичних щеплень – право чи обов’язок?

Про те, що таке вакцинація, для чого роблять щеплення та які права та обов’язки має особа при проведенні профілактичних щеплень 10 вересня розповідали фахівці системи БПД студентам Калуського політехнічного коледжу.

Заступник директора Калуського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Ольга Жиркова розповіла присутнім про те, у якому віці та проти яких захворювання проводиться щеплення. Так, згідно календаря щеплень, особам до 26 років, у певний час віку необхідно проводити щеплення від туберкульозу, гепатиту В, дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору краснухи та паротиту. Дана вакцинація є абсолютно безкоштовною, держава завчасно закуповує вакцину згідно календаря щеплень за віком, тому кожен має можливість отримати щеплення для запоруки захисту свого життя, дітей, а також оточуючих від небажаних хвороб та ускладнень, які можуть виникати при їхньому перебігу. Уразі пропуску відповідного щеплення, його можна безоплатно провести у інших час віком до 18 років.

  «Важливо зазначити, що будь яке щеплення у сотні разів безпечніше, ніж захворювання, від якого воно захищає, адже воно створює у людини штучний імунітет та оберігає її від таких небезпечних захворювань, як туберкульоз, дифтерія, гепатит В та ін.», – зазначила Ольга Жиркова.

Присутнім також повідомили про можливі ризики, які можуть виникати при проведенні щеплень, так, у деяких випадках можуть виникати деякі реакції, зумовлені індивідуальною чутливістю організму до вакцини, яка може виявлятись ущільненням тканин, іноді болючістю у місці уколу. Ця біль є нетривалою і абсолютно прийнятною. Також можливе підвищення температури, млявість, перепади настрою. Оле ці реакції є короткочасними та нешкідливими, їх не можна порівнювати з ризиком самої хвороби, проти якої здійснювалося щеплення.

  Основними правами при проведенні профілактичних щеплень є:

право на згоду на проведення профілактичних щеплень. (особи, що досягли 18-тирічного віку самостійно надають згоду, особи, до 15-ти років за згодою батьків або інших законних представників, особи віком від 15-ти до 18-ти років за їх згодою та за згодою батьків чи законних представників;

право на відмову від проведення профілактичних щеплень (дане право має повнолітня особа та батьки або інші законні представники дитини);

право на отримання від лікаря повної, своєчасної та достовірної інформації у доступній формі (походження вакцини, ризики для здоров’я, що можуть виникнути після вакцинації, наслідки відмови від вакцинації та ін.);

право на вільний вибір лікаря та закладу охорони здоров’я незалежно від форми власності для проведення профілактичного щеплення;

право на вибір медичного імунобіологічного препарату;

– право на безоплатне проведення профілактичних щеплень відповідно до календаря профілактичних щеплень;

– право законних представників бути присутніми під час проведення профілактичних щеплень їхнім дітям.

  Законодавство допускає відмову від профілактичного щеплення у тому випадку, якщо для цього існують певні медичні показання. Особа, яка відмовилася від проведення профілактичного щеплення повинна обов’язково бути проінформована лікарем про наслідки та ризики, які виникають у неї у зв’язку із відмовою від проведення вакцинації Також такі громадяни повинні усвідомлювати, що у подальшому можуть виникати труднощі при реалізації своїх прав, за захистом яких можна звертатися із заявою до органів поліції, прокуратури, а також шляхом подачі позовної заяви до суду.

  «Провівши аналіз практики рішень суду, варто зазначити, що поняття необхідності проведення профілактичних щеплень відповідає нагальній соціальній потребі – є пропорційним законній меті, яка переслідується, та вважається необхідним у демократичному суспільстві, з метою охорони здоров’я, про що зазначено у ч. 2 ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», – зазначила фахівчиня системи БПД.