назад

Проєкт Барнахус та його реалізація у Вінницькій області

2 липня 2020 року у приміщенні Вінницької обласної державної адміністрації відбулось засідання з метою обговорення в режимі он-лайн проєкту “Барнахус” та подальшої його реалізації на Вінниччині.

Участь у обговоренні взяли директорка Регіонального центру з надання БВПД-Марина Лукіянова, в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги-Олександр Баранов, заступник Міністра юстиції України, Голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх-Олександр Банчук,

радник Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх-Інна Юрина, керівник Департаменту захисту прав дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора- Юлія Усенко, заступник керівника Департаменту захисту прав дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора-Олеся Волошина, начальник управління ювенальної превенції Департаменту превентивної діяльності -Лариса Зуб, керівник Програми захисту дітей Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні-Наїра Аветісян, керівник проектів з питань захисту дітей-Тетяна Фаннуш, керівник проектів з питань захисту дітей-Анна Омельчук,

прокуратура Вінницької області, за участі заступника прокурора-Олександра Павельського та начальниці відділу ювенальної юстиції-Вікторіі Гунько,
ГУНП у Вінницький області-начальниця відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності-Людмила Кузнецова, Вінницький Апеляційний суд, керівник апарату суду-Наталя Король, Вінницький міський суд Вінницької області, голова суду-Ганна Гайда, Вінницький районний суд Вінницької області, голова суду-Олена Саєнко.

Барнахус– кроссекторальний спеціалізований центр, діяльність якого спрямована на взаємодію з дітьми, підлітками, що постраждали від домашнього насильства, стали свідками насильства, жорстокого поводження чи інших злочинів. Цей проєкт вимагає ефективну міжвідомчу взаємодію задля допомоги дитині, яка стала жертвою злочинного насилля.

Барнахус (в перекладі «Будинок дітей») вперше було реалізовано в Ісландії наприкінці 90-х, потім цей досвід стали переймати інші країни. Нині проект реалізовується фондом ЮНІСЕФ.

Завдання проєкту Барнахус:

  • забезпечення дітям, підліткам, які зазнали насильства чи були свідками насильства отримання правової інформації, консультації, психологічної підтримки, у тому числі кризової та медичного огляду (за необхідності);
  • надання психологічної підтримки, у тому числі кризової, дітям, підліткам жертвам чи свідкам насильства, постраждалим членам їх сімей;
  • проведення медичного огляду дітей, підлітків жертв насильства, постраждалих членів їх сімей та надання рекомендацій щодо подальшого лікування/направлення для надання спеціалізованої медичної допомоги (за необхідності);
  • проведення медичної експертизи та надання відповідного висновку;
  • проведення невідкладної оцінки ризиків та необхідності захисту постраждалих дітей, членів їх сімей у форматі «єдиного вікна».

Цільова аудиторія: діти, які постраждали від домашнього насильства; діти-кривдники; діти, що зазнали жорстокого поводження; діти, позбавлені батьківського піклування; діти-сироти; діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів; діти, які перебувають у складних життєвих обставинах; діти, які потребують додаткового чи тимчасового захисту; діти, які є підозрюваними у вчиненні злочину або постраждали внаслідок вчинення злочину; батьки, інші законні представники; члени сім`ї дитини, яка постраждала від домашнього насильства. Одним із ключових аспектів роботи центру є забезпечення безперервної співпраці всіх зацікавлених сторін: поліції, слідства, прокуратури, соціальних служб, психологів та лікарів.

Юрист Регіонального центру з надання БВПД тісно співпрацює з органами поліції, слідства та прокуратури, організовує злагоджену співпрацю з метою забезпечення проведення процесуальних дій (допиту, освідування, експертизи) з використанням дружнього до дитини простору Барнахус, також забезпечує надання правової інформації, консультації, інформує про сервіси, доступні в Барнахус, допомагає сконтактувати з іншими установами, організаціями, які не представлені в Барнахус, але потрібні дитині, члену її сім`ї для вирішення проблеми, сприяє у координації з громадськими організаціями, волонтерськими рухами (за необхідності). Він також здійснює правопросвітницьку роботу з питань ідентифікації домашнього насильства на ранніх стадіях, методів реагування на такі випадки та способів захисту.

Це гарний проєкт: про дітей, для дітей і заради майбутнього дитини, яка стала жертвою злочину, і Вінницька облдержадміністрація у співпраці з усіма партнерами готова його втілити в життя, напрацювати як практичний алгоритм дій, так і попрацювати над законодавчими ініціативами для подальшої реалізації програми на всій території України», – зазначила заступниця голови Вінницької ОДА Наталія Заболотна.

Діти, які скоюють правопорушення, потребують уваги та підтримки, адже вони, переважно, зростали у несприятливому оточенні, яке сформували їхню особистість, потерпали від насильства. Враховуючи фактори, які формують поведінку дитини, працюючи з її найближчим оточенням, з самою дитиною разом із фаховими психологами, ми зможемо впровадити відновний, реабілітаційний підходи», – зазначила Наїра Аветісян, керівник відділу з питань захисту дітей Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Довідково: дізнатись більше про проєкт Барнахус можливо у презентації.