назад

Проєкт, що дає другий шанс: відновне правосуддя для неповнолітніх на Тернопільщині

Тернопільська область активно запроваджує пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину».

Відновне правосуддя важливе не лише для неповнолітніх, а й для суспільства – про це і не тільки говорили на зустрічі перший заступник прокурора області Микола Голомша, директор Регіонального центру Ірина Хондогій, начальник відділу ювенальної юстиції прокуратури Тернопільської області Марина Чудопалова, менеджер з якості РЦ Віталій Сольський та адвокат-медіатор Яна Оскоріп. Учасники заходу обговорили напрямки співпраці в рамках проекту.

На сьогодні завершено перший етап навчання адвокатів-медіаторів, що можуть працювати в проекті.

Ми вже маємо перші конкретні кроки в частині практичної реалізації програми відновного правосуддя. Зараз триває робота з підбору справ, що є у провадженнях прокуратури, щодо яких можна застосувати програму.

– зазначив Микола Голомша.

Адвокати системи безоплатної правової допомоги постійно підвищують свою кваліфікацію, а навчання медіації стало важливим кроком на шляху до повноцінної реалізації проекту відновного правосуддя. Незабаром ми зможемо побачити практичний результат виконаної роботи. У нас також налагодженні тісні контакти з психологами, що залучатимуться до програми.

– додала Ірина Хондогій.

До слова, пілотний проект ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях про злочини невеликої та середньої тяжкості, вчинені неповнолітніми, і включає в себе скоординовану організацію ефективної комунікації між такими неповнолітніми і потерпілими від вчинених ними злочинів з метою забезпечення відшкодування заподіяної шкоди, максимально раннього виведення неповнолітніх правопорушників із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації та запобігання вчиненню повторним злочинам.

Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчинені злочину, може бути застосована у разі: наявності потерпілої сторони – фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди; вчинення неповнолітнім вперше злочину невеликої або середньої тяжкості; визнання неповнолітнім факту вчинення злочину; згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у програмі.