назад

Разом із “Юрфем” – проти домашнього насильства!

“Кращі практики захисту від домашнього насильства” – під такою назвою в Ужгороді відбулася панельна дискусія, організована Асоціацією жінок-юристок України “Юрфем”. Участь у заході взяли керівники Департаменту соцзахисту населення Закарпатської ОДА Віктор Мацола, обласного центру соціальних служб- Ольга Травіна, обласного центру соціально-психологічної допомоги – Олександра Мельничук, Центру гендерної освіти при УжНУ – Мар’яна Колодій, голова Ужгородського міськрайонного суду Віктор Данко, представники Ужгородського місцевого центру з надання БВПД Марія Бецко та Вікторія Чепка, Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області – Оксана Дудаш, фахівці Закарпатської обласної прокуратури, управління Нацполіції, адвокати та ін. Захід відбувся за модерування правозахисниці Євгенії Мелеш та голови “ЮрФем” Христини Кіт.
У межах дискусії йшлося про протидію та запобігання домашньому насильству на Закарпатті. Як зазначив В.Мацола, за офіційними даними, в області цьогоріч надійшло на 6% менше звернень щодо насильства, порівняно з минулим роком. Проте 12 з них – вчинення насильства щодо дітей, 211 – щодо жінок. Обнадіює, що цього року область отримала субвенцію з державного бюджету на створення 4 шелтерів – притулків для осіб, які стали жертвами домашнього насильства.
Начальник відділу правопросвітництва та надання правової допомоги Марія Бецко розповіла про порядок надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги, зазначивши, що право на первинну правову допомогу має кожна особа, яка перебуває під юрисдикцією України. Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають категорії осіб, визначені Законом про БПД – це малозабезпечені, внутрішні переселенці, учасники бойових дій, діти та ін. З 2017 року категорію осіб, які стали жертвами насильства, також внесли до цього переліку. Тобто, вони мають право на представництво інтересів у судах, перед органами влади тощо з будь-яких питань за рахунок держави. Проте, перш за все, особа повинна підтвердити статус постраждалої від насильства.
Про “Правові механізми захисту осіб, постраждалих від домашнього насильства, їх ефективність та виклики застосування на практиці ” йшлося під час другої правильної дискусії.