назад

Реалізація програми відновного правосуддя для неповнолітніх – тема зустрічі з суддями Тернополя

У Тернопільському міськрайонному суді директор Регіонального центру Ірина Хондогій зустрілася з суддями і розповіла про основні аспекти впровадження пілотного проекту «Програма відновного правосуддя для неповнолітніх, які вперше вчинили кримінальне правопорушення».

Учасникам заходу презентували концепцію механізму відновного правосуддя для неповнолітніх, наголосивши на соціальній значимості проекту, мета якого – максимально раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу та їх ресоціалізація.

Суддя – важливий учасник процесу відновного правосуддя, адже саме він приймає кінцеве рішення звільнити особу від кримінальної відповідальності чи ні. З учасниками програми працюють висококваліфіковані психологи та сертифіковані медіатори, які постійно покращують свої знання у цій сфері. Їхня основна мета при роботі з правопорушником не убезпечити його від кримінального покарання, а реальне усвідомлення провини, каяття, відшкодування усіх збитків та унеможливлення вчинення подібних дій в майбутньому.

Інформація щодо результатів участі неповнолітнього у програмі може стати в нагоді судді при прийнятті рішення щодо подальшої долі неповнолітньої особи – зазначила Ірина Хондогій.

Звісно, не варто забувати і про вагомий суспільний авторитет суддів, які можуть бути провайдерами інформації про цю корисну ініціативу. Адже судді не лише вершителі правосуддя, а й активні учасники юридичної спільноти, до думки яких прислуховуються. Тому захід не лише інформативний, але і спрямований на залучення додаткових людських ресурсів до реалізації пілотного проекту.

А ми нагадуємо, що «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» застосовується за чотирьох умов:

1. Є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.

2. Неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин.

3. Неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення.

4. І неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у Програмі.