назад

Реалізація Програми відновного правосуддя триває: 5 нових угод з медіації на Харківщині

Харківська та Луганська області були у шістці регіонів України, де 2019 року розпочався пілотний проєкт Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення. Після року успішного втілення пілоту із січня 2020 року його поширили на всю Україну. На початок жовтня 2021-го в Харківській і Луганській областях за весь період дії Програми укладено 48 угод про участь у проєкті, 41 успішний кейс. Зараз у процесі проходження Програми – 7 неповнолітніх.

Днями Регіональний центр сприяв укладенню між сторонами ще 5 угод про застосування Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину.

Учасникам Програми Регіональним центром і медіаторами були запропоновані заходи ресоціалізації, до реалізації яких залучені психологи та громадські організації.

Нагадаємо, що Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення, побудована на відновних підходах у кримінальних провадженнях, насамперед це:

  • забезпечити відшкодування заподіяної шкоди потерпілій стороні;
  • відновити психологічно-емоційний стан потерпілої сторони та неповнолітнього, який є підозрюваним у вчиненні кримінального правопорушення;
  • забезпечити максимально раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації;
  • запобігти повторним кримінальним правопорушенням.

Програма застосовується за чотирьох умов. Перша – наявність потерпілої сторони. Друга – якщо неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості. Третя – визнання ним факту вчинення злочину. Четверта – і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі. Якщо неповнолітній відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, успішно пройде етап ресоціалізації, на нього чекає звільнення від кримінальної відповідальності або закриття кримінального провадження.

Тож неповнолітньому дається шанс отримати більш м’яке покарання або бути звільненим від кримінальної відповідальності, і надалі вести життя звичайного громадянина, без клейма правопорушника. Тобто перше правопорушення підлітка тепер не вирок.

Регіональному центру у Луганській та Харківській областях вдалося знайти фахівців – психологів, громадські організації, які мають досвід роботи з неповнолітніми та з ентузіазмом працюють у команді, втілюючи державний проєкт.