назад

Рівненщина готується до проведення Всеукраїнської акції “16 днів проти насильства”

У Регіональному центрі з надання БВПД у Рівненській області відбувся круглий стіл під час якого детально обговорено проєкт заходів,що проходитимуть на теренах нашої області в рамках акції “16 днів проти насильства” з 25 листопада по 10 грудня. Окрім фахівців системи БПД Рівненщини, до заходу долучились представники  Головного Управління Національної поліції в Рівненській області, Служби у справах дітей,Обласного центру соціальних служб, Департаменту освіти і науки, Центру медіації і діалогу,   Центру підтримки громадських ініціатив “Чайка”, волонтери системи БПД та інші.

Відомі 4 основні види насильства – психологічне,фізичне,сексуальне та економічне. На початку 2018 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», яким внесено зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Зокрема, право на всі види безоплатної вторинної правової допомоги отримали особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі (гендерно зумовленого).

«Постраждалі від домашнього насильства звертаються до центрів та бюро правової допомоги, як за первиною так, і за вторинною правовою допомогою. При «первинці» громадян цікавлять питання захисту своїх прав та протидії проявам домашнього насильства. Наші фахівці консультують людей, щодо того як розпізнати різні види насильства,як захистити свої права у разі їх порушення, куди звертатись та який алгоритм дій людини, яка постраждала від проявів домашнього насильства. Щодо «вторинки» громадяни звертаються не лише за допомогою у  зверненні до суду щодо винесення обмежувального припису. Часто у них виникають питання правового характеру щодо розлучення, розподілу майна, аліментів, позбавлення батьківських прав тощо»,- зазначив директор Регіонального центру з надання БВПД у Рівненській області Василь Овдіюк.

В Україні за домашнє насильство введена кримінальна відповідальність. Кривдникам загрожують громадські роботи, арешт до 6 місяців, обмеження волі до 5 років або позбавлення волі до 2 років. Крім того, законодавством передбачено спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству: терміновий заборонний припис  та обмежувальний припис стосовно кривдника.

Вкрай важливо працювати над приверненням  уваги громадськості до актуального для українського суспільства питання стосовно подолання домашнього насильства, формування свідомості всіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до жорстокості та підвищення рівня обізнаності населення із зазначеного питання. Саме на це і спрямована щорічна Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства».

Напередоні старту акції фахівці системи БПД спільно з суб’єктами взаємодії,що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі під час круглого столу обговорили план заходів в рамках «16 днів проти насильства», кожен учасник розповів про свої ідеї щодо проведення акції.

Так, зокрема фахівці системи БПД Рівненщини долучаться  25 листопада до акції «Біла стрічка». Учасники розгорнуть 25-метрову білу стрічку,як міжнародний символ захисту жінок та дітей від домашнього насильства та дискримінації. Біла стрічка також символізує особисту присягу кожної людини ніколи не вчиняти, не замовчувати та не виправдовувати насильство.

В свою чергу правоохоронці розповіли присутнім. що у ці дні поліцейські управління превентивної діяльності, зокрема і ювенальної превенції, активно долучатимуться до проведення роз’яснювальної роботи серед громадян і надаватимуть консультації щодо видів домашнього насильства, як діяти у ситуаціях насильства чи його загрози, куди телефонувати та до яких служб звертатися та інформуватимуть про поліцейські заходи реагування.

Волонтер системи БПД, керівниця ГО «Ангели життя» Ліана Диновська поділилась інформацією про організацію фотовиставки в одному з ТРЦ Рівного. Експозиція розповідатиме відвідувачам про різні види насильства,крізь призму реальних життєвих історій.

«Ми пропонуємо 10 реальних життєвих історій наших героїв, які торкнулися та змінили життя людей назавжди. Імена  зміненні та вигадані, аби вберегти справжніх потерпілих. Моделями, образами потерпілих стали активні студенти ЗВО Рівненщини, діти та громадські діячі»,- розповіла Ліана Диновська.

Висловили свою зацікавленість та готовність долучитись до проведення заходів в рамках акції «16 днів проти насильства» й інші волонтери системи БПД. Спільно з фахівцями центрів БВПД та  представниками різних відомств та організацій вони розповідатимуть про захист прав постраждалих від домашнього насильства з допомогою системи безоплатної правової допомоги.