назад

Робоча зустріч міжвідомчої робочої групи з реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення»

На початку 2019 року в шістьох областях розпочалась реалізація пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у кримінального правопорушення», який з квітня минулого року  поширився на всю територію України. Головна роль в цьому відведена Регіональним центрам з надання БВПД, які забезпечують процес медіації за допомогою залучення медіатора (посередника), який допомагає сторонам конфлікту налагодити процес комунікації та сприяє у їх примиренні.

З метою забезпечення реалізації та захисту прав громадян, 28 квітня відбулося засідання членів міжвідомчої робочої групи в пілотному проекті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Зустріч відбулась на базі Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області під головуванням директорки Регіонального центру Марини Єлисєєвої, У заході взяли участь заступниця директора Регіонального центру Олена Іпатенко та заступниця начальника відділу організації надання БВПД Регіонального центру Тетяна Ситниченко, яка є координатором проєкту на Херсонщині, начальниця відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Херсонської обласної прокуратури Тетяна Войтович, старший інспектор з особливих доручень відділу ювенальної превенції ГУНП в Херсонській області Анатолій Сікальчук та адвокатки Ірина С’єдіної, Тєтяна Лебєдєвої, Оксана Ілянди, які включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу та пройшли спеціалізоване навчання з медіації.

Також, на запрошення координатора проєкту до зустрічі були долучились заступниця начальника відділу дізнання ГУНП в Херсонській області Вікторія Лукашевич та заступник начальника організаційно-методичного відділу СУ ГУНП в Херсонській області Артур Пайлеванян.

Головна тема засідання: «Проблемні питання, що виникають під час реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Також, присутні обговорили ряд важливих питань, які стосуються визначення подальшого плану роботи у процесі реалізації відновного правосуддя.

Марина Єлисєєва, нагадала присутнім головну мету Програми, що полягає у виведенні неповнолітніх із кримінального процесу, їх ресоціалізація (виправлення)  і повернення до життя без правопорушень.

До того ж, зазначила, що з початку реалізації проєкту у Херсонській області всього три факти повідомлення Регіонального центру прокурорами про те що, учасники кримінального провадження (підозрюваний та потерпілий) згодні пройти дану Програму.

Надалі, присутні розглянули всі кейси, де у кожному випадку Регіональним центром призначалися адвокат-медіатори Ірина С’єдіна, Тєтяна Лебєдєва, Оксана Ілянда.

Учасники зустрічі розібрали недоліки в кожному з кейсів та визначились з наступними заходами, зокрема, проведення  навчань для ювенальних прокурорів та дізнавачів і слідчих Національної поліції в області, які безпосередньо здійснюють розслідування кримінальних правопорушень, вчинених неповнолітніми особами.

Обговорюючи проблемні питання з реалізації Програми, учасники обговорили питання залучення до проєкту також й шкільних психологів, які мають працювати з неповнолітнім підозрюваним для того, щоб скоригувати поведінку підлітка, який скоїв правопорушення.  У невеликих населених пунктах, актуальною проблемою для медіації є відсутність психолога, який зміг би дати заключення щодо психологічного стану дитини та його відношення до певних ситуацій.

У ході зустрічі присутні домовилися про розробку інформаційного буклету,  якій повинен містити довідкову інформацію про проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», в процесі обговорення визначили необхідність залучення до міжвідомчої робочої групи представника з управління освіти Херсонської міської ради, та поширення учасниками зустрічі інформації про проєкт на телебаченні та радіо, в соціальних мережах.

Довідково:

Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення, застосовується за чотирьох умов:

  1. наявність потерпілої сторони;
  2. якщо неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок чи нетяжкий злочин;
  3. визнання неповнолітнім факту вчинення злочину;
  4. і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.

Посередниками у цьому процесі виступають адвокати, які співпрацюють з системою БПД та успішно пройшли відповідне навчання з медіації. Адвокат працює з обома сторонами (з підозрюваним і з потерпілим) та сприяє у їх примиренні.