назад

Робота системи БПД на Харківщині та Луганщині

Про існування та роботу системи безоплатної правової допомоги дізнається дедалі більше громадян. Це ефективна система доступу громадян до правової інформації – якісні, доступні та зручні сервіси безоплатної правової допомоги. Як вони реалізуються в регіоні Харківщина – Луганщина?

Пріоритетами як усієї системи БПД, так і в Харківській та Луганській областях зокрема, є:

 1. Підвищення правової обізнаності громадян.
 2. Покращення доступу до БПД.
 3. Підвищення якості надання БПД.
 4. Посилення правової спроможності громад.
 5. Удосконалення управління системою БПД.
 6. Реалізація пілотних проєктів.

Регіональний центр з надання БВПД у Луганській та Харківській областях забезпечує участь захисника під час здійснення досудового розслідування та судового провадження у передбачених кримінальним процесуальним законодавством випадках:

 • для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії;
 • у випадках затримання особи;
 • застосування до неї запобіжного заходу
  у вигляді тримання під вартою; адміністративного затримання;
 • адміністративного арешту;
 • захист засуджених осіб.

Регіональний центр також спрямовує, координує та контролює діяльність місцевих центрів, які забезпечують надання безоплатної правової допомоги таким категоріям громадян:

 • люди з низьким доходом;
 • люди з інвалідністю;
 • внутрішньо переміщені особи;
 • учасники бойових дій;
 • особи, що потерпіли від домашнього насильства;
 • діти.

Місцеві центри насамперед забезпечують надання безоплатної первинної правової допомоги, а також надання безоплатної вторинної правової допомоги суб’єктам права на таку допомогу у цивільних та адміністративних справах, свідкам і потерпілим у кримінальних провадженнях, здійснення представництва інтересів засуджених осіб, здійснюють правопросвітництво.Відновне правосуддя для неповнолітніх

Проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», працює з 2019 року. Перший рік це був пілотний проєкт, який за сприяння фонду ООН ЮНІСЕФ діяв у Донецькій, Одеській, Львівській, Луганській, Миколаївській та Харківській областях. Він довів свою ефективність, і з 2020 року поширений на всю територію України.

Мета Програми, яка побудована на відновних підходах у кримінальних провадженнях, насамперед, – це:

 • забезпечити відшкодування заподіяної шкоди потерпілій стороні;
 • відновити психологічно-емоційний стан потерпілої сторони та неповнолітнього, який є підозрюваним у вчиненні кримінального правопорушення;
 • забезпечити максимально раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації;
 • запобігти повторним кримінальним правопорушенням.

Програма застосовується за чотирьох умов. Перша – наявність потерпілої сторони. Друга – якщо неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості. Третя – визнання ним факту вчинення злочину. Четверта – і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.

Для обговорення результатів реалізації Програми за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) у Харківській та Луганській областях у травні 2021 року провели два круглі столи для обговорення проблемних питань, що виникають під час реалізації проєкту.

Зараз практика відновного правосуддя набирає обертів.  Це один з альтернативних способів вирішення спору. І в багатьох країнах є норма, яка взагалі передбачає можливість звернення до суду тільки після застосування даних відновлювальних процедур медіації, процедур примирення, – підкреслив Анатолій Бородавка, директор Регіонального центру.

Презентували також результати реалізації пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» у двох областях впродовж 2019 – І кварталу 2021 років.

Медіатори обмінялись досвідом, поділились з колегами своїми напрацюваннями, практичними навичками, яких набули за час роботи в проєкті. Учасники також обговорили проблемні питання, що виникають під час реалізації проєкту.

Робота зі студентською молоддю

Регіональний центр є базою практики кількох профільних вишів. Але крім того, студенти постійно бувають на спеціально організованих для них заходах, де ознайомлюються із системою БПД, різними проєктами.Зокрема, з останніх – «Волонтер БПД». Багато хто з тих, хто дізнався про цей проєкт, – записався, пройшов навчання і вже навіть отримав посвідчення волонтера.

Розвиток громад і партнерство

Місцеві центри взаємодіють з іншими суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги, здійснюють їх координацію на відповідній території, надають органам місцевого самоврядування консультаційно-методичну допомогу з питань утворення спеціалізованих установ, які надають БППД.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, Норвезька рада біженців, Харківська обласна рада, Об’єднання профспілок Харківської області, Харківський благодійний фонд «Благо», Благодійний фонд «Карітас Харків», Благодійний фонд «Деполь Україна», Центр спільного розвитку «Дієва громада», ГО «Соціальний всесвіт», ГО «Українська спілка ветеранів АТО», та ще понад 50 організацій-партнерів.