назад

Шанс для підлітків на краще майбутнє, або як реалізується відновне правосуддя для неповнолітніх на Сумщині

Хто не дає шанс на виправдання,

той сам не може бути виправданий.

Дбаючи про своє майбутнє, та враховуючи можливі негативні тенденції зростання підліткової злочинності,  в Україні з 2019 року реалізується пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», у Сумській області він почав діяти із 2020 року.

Проєкт впроваджується Міністерством юстиції України, Офісом Генерального прокурора на базі системи надання безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх та ГО «Платформа прав людини».

Більш детально про застосування Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення та механізми її реалізації на прикладі розповідає у відеоформаті заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області Валентина Волобуєва. Переглянути можна за посиланням: https://bit.ly/3tGUJDd .

Про те, які результати «пілоту» на Сумщині, далі зі слів координаторки цього пілотного проєкту у Сумській області Валентини Волобуєвої:

Пані Валентина,  розкажіть, як проходить реалізація пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», скільки укладено угод про застосування програми та чи є приклади успішного застосування?

На сьогодні програма успішно реалізується, в Сумській області  є чотирнадцять успішних прикладів, у рамках яких застосовано Програму відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення. Та ще дві справи, щодо яких укладені медіаційні угоди, на даний час провадження перебувають на розгляді в суді.

Щодо медіаційної складової Програми –  чи є постійні адвокати- посередники, які співпрацюють із Регіональним центром з надання БВПД у Сумській області ?

Якщо говорити  про медіаційну складову Програми, то на Сумщині сертифіковано чотири адвокати-посередники, серед них: Олена Дерев’янко, Олексій Назаренко, Семен Стадник та Світлана Ткачова.

Наведіть, будь ласка, один або декілька успішних кейсів щодо реалізації Програми.

Один із яскравих прикладів успішної реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» є кейс за участі посередниці Олена Дерев’янко, коли крадіжка морозива ледь не зламала підліткові життя . Щоб сподобатися одноліткам та стати «своїм» у компанії, 14-річний підліток вирішив усіх пригостити морозивом. Власних коштів на такий «широкий жест» хлопець не мав. Тому, побачивши холодильник із морозивом, він зважився викрасти товар у місцевого підприємця Медіація пройшла успішно, неповнолітній вибачився перед потерпілим, а підприємець запропонував хлопцеві працювати у нього.

Більше прикладів успішної реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» можна переглянути за посиланням – https://bit.ly/3K6BNDm .

Чи є якісь проблемні питання, що виникають при реалізації пілотного проєкту?

Не буду приховувати, проблемні питання дійсно є, серед них можна виділити такі, як:

  • відсутність встановленого вичерпного переліку державних органів та установ — з чітким розподілом між ними компетенцій та визначення форматів, за якими вони співпрацюють між собою та з поліцією, прокуратурою та судом;
  • обмежена кількість психологів, зокрема у сільській місцевості;
  • обмежений ресурсний потенціал для організації проходження програми ресоціалізації неповнолітніх в громадах;
  • незацікавленість сторін кримінального провадження брати участь у проєкті;
  • відсутність затверджених на рівні держави корекційних програм, спрямованих на виправлення неповнолітнього правопорушника, його психологічну та соціальну підтримку, сприяння реінтеграції до суспільства.

Чи змінилося, на вашу думку, життя неповнолітніх, які взяли учать у Програмі та що є запорукою успішної ресоціалізації неповнолітніх?

Зараз на Сумщині ми маємо тринадцять «історій успіху» відновного правосуддя, коли кожному із неповнолітніх – учасників програми було надано другий шанс. Кожна історія індивідуальна, але варто зазначити, що для кожного неповнолітнього створила унікальні передумови знайти свій шлях, власні прагнення та пріоритети у житті.

Нажаль проблематика ресоціалізації залишає бажати кращого, бо існують проблеми, про які я говорила раніше.

З якими установами та організаціями додатково взаємодіє Регіональний центр для покращення реалізації Програми?

Нами на постійній основі проводиться робота, що пов’язана із взаємодією різних структур. Зокрема, Регіональний центр з надання БВПД у Сумській області уклав цілу низку меморандумів про взаємодію.

Ми неупинно працюємо в цьому напрямку та залучаємо, додаткові ресурси для покращення програм ресоціалізації у регіоні. Зокрема, з науковцями Сумської філії ХНУВС, досягнуто домовленості щодо створення Наукового центру розробки онлайн курсів, який буде функціонувати на базі вищого навчального закладу(https://bit.ly/31Wug8W).  Заплановані спільні проєкти із нашим постійним партнером – ГО «Північна правозахисна група» (https://bit.ly/3KdWYUj) .

На завершення, скажіть, чи можна з моменту старту Програми на Сумщині підбити уже будь-які підсумки?

Хоча проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення»  і є пілотним, його результати на Сумщині не можна недооцінювати. Кожен із успішних кейсів це впершу чергу відновлені права потерпілої сторони та шанс для таких підлітків на краще майбутнє.