назад

Що необхідно зробити, щоб усиновити дитину?

За статистичними даними, щорічно в Україні з’являється близько 8000 дітей-сиріт та дітей без батьківського піклування. Причини цьому різні: смерть батьків, складні матеріальні обставини батьків, вживання алкоголю і наркотиків, жорстоке ставлення до дітей. Звісно, найкращим рішенням для дитини є збереження її біологічної сім’ї.

Проте, якщо це неможливо, згідно з українським законодавством, усиновлення дітей є пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і провадиться для забезпечення їхніх стабільних та гармонійних умов життя (Постанова КМУ № 905).

Довідково! Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого ст. 282 Сімейного кодексу України, а саме, усиновлення дитини, яка є громадянином України, але проживає за межами України .

Увага! Важливим у цій ситуації є розірвані стосунки дитини з батьками ЮРИДИЧНО.

Усиновленню підлягають тільки ті діти, яким офіційно надано статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.

Довідково! Статус дитини-сироти надається дітям, у яких померли або загинули батьки, що підтверджується свідоцтвом про смерть кожного з них.

Статус дитини, позбавленої батьківського піклування, надається дітям батьки якої:

  • позбавлені батьківських прав, визнані безвісно відсутніми або недієздатними – на підставі рішення суду;
  • оголошені померлими – свідоцтва про смерть батьків, виданого органами державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду;
  • батьки яких відбувають покарання в місцях позбавлення волі, що підтверджується вироком суду;
  • батьки яких перебувають під вартою на час слідства, що підтверджується постановою суду;
  • батьки яких знаходяться у розшуку органами внутрішніх справ,пов’язаному з ухиленням від сплати аліментів, що підтверджується ухвалою суду або довідкою органів внутрішніх справ про розшук батьків та відсутність відомостей про їх місцезнаходження;
  • у зв’язку з тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов’язки, що підтверджується висновком медико-соціальної експертної комісії

ХТО МОЖЕ БУТИ УСИНОВЛЮВАЧЕМ?
Усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини.

З ЯКОГО ВІКУ МОЖЕ БУТИ УСИНОВЛЕНА ДИТИНА?

Усиновити можна дитину у віці від 2 місяців до 18 років. У виняткових випадках (за рішенням суду) може бути усиновлений і повнолітній, який є сиротою або позбавлений батьківського піклування до досягнення ним 18 років (ч. 2 ст. 208 Сімейного кодексу).

ЩО НЕОБХІДНО ЗРОБИТИ, ЩОБ УСИНОВИТИ ДИТИНУ?

Крок 1. Звернутися з ПИСЬМОВОЮ ЗАЯВОЮ про взяття на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем свого проживання та зібрати документи.

До заяви додаються:

  • копія паспорта;
  • довідка про заробітну плату за останні 6 місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органом Державної Фіскальної Служби;
  • копія свідоцтва про шлюб (якщо заявники перебувають у шлюбі);
  • висновок про стан здоров’я кожного заявника;
  • засвідчена нотаріально письмова згода 2-го з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення одним з подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;
  • довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органом внутрішніх справ за місцем проживання заявника;
    копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Крок 2. Очікувати результатів перевірки поданих документів. Після отримання заяви та документів служба у справах дітей протягом 10-ти робочих днів:

  • Перевіряє документи на відповідність вимогам законодавства;
  • Проводить бесіду із заявниками;
  • Складає акт обстеження житлово-побутових умов заявників;
  • Розглядає питання про можливість заявників бути усиновлювачами та готує відповідний висновок і в разі надання позитивного висновку ставить заявників на облік кандидатів в усиновлювачі.

Облік дітей, які можуть бути усиновлені, здійснюється службами у справах дітей за місцем походження дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.

Крок 3. Звернення до суду. Фактичне усиновлення дітей в Україні проводиться на підставі рішення суду. Усиновлювач зобов’язаний особисто забрати дитину з місця її проживання після пред’явлення копії рішення суду про усиновлення у присутності представника служби у справах дітей.

Довідково! Особі, яка усиновила дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, віком старше трьох років, надається одноразова оплачувана відпустка у зв’язку з усиновленням дитини тривалістю 56 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів після набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини. У разі якщо усиновлювачами дитини є подружжя, така відпустка надається одному з них на їх розсуд (ч. 2 ст. 182 Кодексу Законів про працю та ч.1 ст. 181 Закону України “Про відпустки”).

Детальну інформацію по даному питанню можна знайти в правничій вікіпедії WikiLegalAid: https://cutt.ly/4ydC1zM

Консультацію розроблено фахівцями Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.