назад

Що потрібно знати про булінг та як йому протидіяти дискутували зі студентами Новоукраїнки

Цькування у шкільному середовищі мало місце завжди, це не те, що виникло миттєво й нізвідки. Всі ми навчаючись в навчальних закладах стикались з випадками штовхань та підніжок, образ, насмішок, кепкувань та погроз, були учасниками бійок – і це далеко не повний перелік діянь, які притаманні як конфлікту так і булінгу. Про вміння розпізнати булінг від конфлікту та про відповідальність за булінг говорили зі студентами Професійно-технічного училища №40 фахівці Новоукрїнського бюро правової допомоги Голованівського місцевого центру з надання БВПД.

З метою боротьби із булінгом був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»  та внесені зміни до  Кодексу України про адміністративні правопорушення.

За загальними правилами, відповідальність за булінг настає, коли людині виповняється 16 років, і  за свої дії вона відповідатиме самостійно. Якщо ж булінг вчинила дитина віком до 16 років, за її дії будуть відповідати батьки або особи, які їх замінюють.

Відповідно до статті 173-4 КУпАП булінг тягне за собою накладення штрафу:

  • від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 грн. до 1700 грн.) або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин;
  • булінг вчинений групою осіб або повторно протягом року тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 грн. до 3400 грн.) або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин;
  • булінг вчинений малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн. до 1700 грн.) або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин;
  • булінг вчинений групою осіб або повторно протягом року малолітньою або неповнолітньою особою віком від 14 до 16 років тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот (від 1700 грн. до 3400 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

Дійсно, булінг іноді важко відрізнити від конфлікту, але булінгу притаманна така характерна ознака – систематичність (повторюваність) діяння (дії або бездіяльності).

«Кожна людина, яка живе в соціумі може стикнутися із фізичним чи психологічним насильством щодо себе. Особливо це  є актуальним у стосунках між дітьми шкільного віку та молоді. Акти такого насильства хоча і можуть подекуди мати легку форму, однак, через незрілість та нестабільність дитячої психіки, здатні завдати серйозної шкоди психологічному здоров’ю дитини та мати найстрашніші наслідки (такі як  самогубство).  Кривдник (булер)  повинен памятати, що за вчинення правопорушення він може нести відповідальність. Якщо ж ви стали жертвою або свідком (спостерігачем) булінгу, не мовчіть, говоріть про це з батьками, з вчителями, звертайтесь до поліції»,  – наголосила Олена Августюк, юристка бюро правової допомоги.