назад

Що таке «зумбомбінг» та як йому протидіють на Харківщині

Ми живемо у складний час вірусів, локдаунів, онлайн-навчання і… на жаль, зумбомбінгу, тобто зривання онлайн-уроків. Що це таке, як уникнути даної проблеми, як боротися з такими проявами, про відповідальність за хуліганські дії під час онлайн-навчання – дізналися освітяни Чугуївської міської громади.

Чугуївський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги значну увагу у своїй роботі приділяє правопросвітницькій діяльності, в особливості – з учнівською молоддю, для якої регулярно організовуються правові навчальні заходи.

Однак у спілкуванні з учителями чугуївських ліцеїв фахівці Центру з’ясували, що останнім часом з’явилося проблемне питання у проведенні дистанційного навчання, пов’язане з Інтернет-хуліганством.Як державна інституція, що намагається постійно «тримати руку на пульсі» нагальних правових проблем, Чугуївський МЦ зв’язався з факультетом кіберполіції Харківського національного університету внутрішніх справ (ХНУВС) щодо організації відповідного навчання для педагогічних працівників Чугуївської міської громади.

Завдяки взаємодії Чугуївського місцевого центру з надання БВПД, Центру професійного розвитку педагогічних працівників Чугуївської міської ради та факультету кіберполіції ХНУВС, вдалося зібрати в одній онлайн-зустрічі правників і правоохоронців, директорів закладів освіти та їх заступників, класних керівників і всіх зацікавлених учителів Чугуївської міської громади.

Тренером в онлайн-навчанні виступив старший викладач кафедри інформаційних технологій та кібербезпеки факультету кіберполіції ХНУВС Олексій Рвачов.

Він пояснив, що терміном «зумбомбінг» описують дії, коли зловмисники «вриваються» у загальнодоступні онлайн-події (і не тільки на платформі Zoom) та включають хуліганські відео чи графічний контент (іноді порнографічного змісту), використовують звукові файли, в тому числі з нецензурною лексикою, вигукують образи – що завдає моральної шкоди  учасникам заходів.

Поліцейський надав правову кваліфікацію «зумбомбінгу», зазначивши, що, в залежності від того, в який спосіб відбуваються такі дії, вони можуть бути розцінені як хуліганство, булінг (кібербулінг) або розповсюдження порнографії. Це карається в адміністративному або кримінальному порядку. А якщо бешкетникам ще не виповнилося 16 років, до адміністративної відповідальності можуть притягнути їхніх батьків.

Олексій Рвачов надав рекомендації для забезпечення безпеки відеоконференцій та наголосив, що важливою є саме профілактична та роз’яснювальна робота серед дітей та підлітків, спрямована на запобігання «зумбомбінгу».

На завершення ініціатор заходу – головний спеціаліст Чугуївського місцевого центру з надання БВПД Юрій Чумак зауважив, що на будь-які «отруйні» виклики завжди можна знайти ефективну протиотруту, якщо об’єднаються всі зацікавлені сторони.

P. S. Днями до поліції звернувся педагогічний колектив однієї з загальноосвітніх шкіл Харкова, з проханням провести перевірку щодо неодноразового зриву дистанційних занять через Інтернет-платформу. Правоохоронці встановили особу школяра, що навмисно надавав доступ до навчання іншим особам, які не давали можливості проводити конференції. З порушником та його батьками провели профілактичну бесіду. Стосовно батьків хлопця складено адміністративний протокол за ст. 184 (невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей) Кодексу України про адміністративні правопорушення.