назад

Школа «Правовий радник системи БПД»: сезонні та тимчасові роботи

Студентка ХДУ Олександра Орлик, яка навчається у Школі «Правовий радник БПД», з захопленням сприймає нові можливості отримання теоретичних знань та практичних навичок, тому нерідко є ініціатором щодо вибору тем для чергових занять, які проводить заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко.

На другому занятті у Школі «Правовий радник БПД» Олена Вікторівна роз’яснила студентці цікаві питання з галузі трудового законодавства, а саме, які роботи вважаються  сезонними та тимчасовими, а також особливості регулювання сезонних та тимчасових працівників. Також спікерка та студентка разом проаналізували нормативно-правову базу з цих питань та розібрали практичні ситуації з даної теми.

Слід зазначити, що особливості регулювання праці сезонних та тимчасових працівників встановлюються Указом Президії Верховної Ради СРСР від 24.09.1974 № 311-09 «Про умови праці тимчасових робітників і службовців» та Указом Президії Верховної Ради СРСР від 24.09.1974 року № 310-09 «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах». Ці нормативно-правові акти діють в частині, що не суперечить законодавству України.

Тимчасовими робітниками і службовцями вважаються робітники та службовці, прийняті на роботу на строк до двох місяців, а для заміщення тимчасово відсутніх працівників, за якими зберігається їх місце роботи (посада), – до чотирьох місяців. Тимчасових працівників можна приймати на будь-які види робіт, але існують певні обмеження, зокрема, щодо праці неповнолітніх, вагітних жінок, осіб з інвалідністю тощо.

Стосовно сезонних робіт, то такими вважаються роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов виконуються не цілий рік, а протягом певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців.

Особливості регулювання праці тимчасових та сезонних працівників:

  1. працівник при укладенні трудового договору має бути попереджений про сезонний/тимчасовий характер роботи. Все це відображається у наказі при прийняття на роботу чи відповідному розпорядженні роботодавця;
  2. при прийнятті на роботу не встановлюється випробувальний термін;
  3. на таких працівників розповсюджуються Правила внутрішнього трудового розпорядку та колективний договір на підприємств;.
  4. працівники після закінчення таких робіт звільняються з підстави закінчення строку трудового договору. Також вони можуть самостійно розірвати трудовий договір, попередивши про це адміністрацію письмово за три дні.

Слід звернути увагу на те, що на відмінну від тимчасових робіт, існує вичерпний перелік сезонних робіт і сезонних галузей, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.1997 № 278.

По завершенню спілкування Олександра Орлик отримала нові знання у сфері трудового права, які обов’язково знадобляться їй у подальшій професійній діяльності.