назад

Сплата аліментів та стягнення заборгованості по сплаті аліментів під час карантину

Відповідно до Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, тобто 18 років. Також існує обов’язок батьків сплачувати аліменти на повнолітню дитину до досягнення нею 23 років за умови, що та потребує матеріальної допомоги або продовжує навчання, а батьки мають можливість надати таку допомогу. Однак, не всі батьки сумлінно виконують свої батьківські обов’язки та несвоєчасно сплачують аліменти на утримання своїх дітей, а також, не рідко, не сплачують їх зовсім. Що в свою чергу призводить до виникнення заборгованості, за що законодавством України передбачено цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність, а, також, ряд заходів спрямованих на стягнення заборгованості з боржника.

Цивільна відповідальність передбачає стягнення отримувачем аліментів з боржника неустойки (пені) за несплату аліментів, у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості, дане право закріплене в статті 196 Сімейного кодексу України.

Адміністративна відповідальність передбачає: суспільно корисні роботи, обмеження у  праві виїзду за межі України, у праві керування транспортними засобами, користування зброєю та полювання (ст.ст. 183-1, 31-1, глава 31-А КУпАП, ст. 71 Закону України “Про виконавче провадження”).

Кримінальна відповідальність передбачає: покарання у вигляді громадських робіт на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин, арешт на строк до трьох місяців або обмеження волі на строк до двох років (стаття 164 Кримінального кодексу України (далі – ККУ).

Однак, у зв’язку із тим, що 12 березня 2020 року в Україні введено карантин та запроваджено ряд заходів спрямованих на протидію поширення коронавірусної інфекції COVID-19, у стягувачів та платників аліментів виникає питання, як же бути зі сплатою аліментів на час карантину.

17 березня 2020 року Верховна Рада України прийняла закони спрямовані на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби. Зокрема, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» передбачено введення штрафів та, навіть, позбавлення волі в разі порушення правил карантину. Також у законі йдеться про роботу працівників дистанційно, лікарняні і відпустки, декларування доходів, держзакупівлі, ввезення медичних виробів і медичного обладнання та інше. Що ж стосується законодавства, що регулює механізм стягнення аліментів та заборгованості по сплаті аліментів, то на час введення карантину на території України, нововведень, які б змінювали даний механізм не приймалось. Однак, через запровадженні обмеження рівень доходів більшості громадян значно знизиться, а в деяких взагалі буде відсутній, що, в свою чергу, призведе до виникнення заборгованостей зі сплати аліментів.

Проте, відповідно до ч.1 ст. 196 Сімейного кодексу України відповідальність за прострочення сплати аліментів настає в тому випадку, коли така заборгованість виникла з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду. Тобто, якщо заборгованість виникла з незалежних від останнього обставин (хвороба, помилка бухгалтера, фактична неможливість здійснювати виплати з інших поважних причин), пеню на неї нараховувати не можна. Такими ж поважними причинами можуть бути і обставини, які виникли із впровадженням карантину на території України.

Що стосується кримінальної відповідальності за несплату аліментів, то однією із вагомих підстав для притягнення до такої відповідальності є злісний характер ухилення від сплати аліментів на утримання дітей, що може виражатись у  будь-яких діяннях боржника, які спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо).

Відповідно до ч. 9 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:

1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Отже, враховуючи вищезазначене, можна дійти висновку, що впровадження карантину на території України не звільняє платників аліментів від виконання їх обов’язку щодо сплати аліментів на утримання дітей. Однак, обставини, які виникли із впровадженням карантину та призвели до неможливості вчасно та в повному обсязі сплачувати аліменти, можуть бути підставою для звільнення від відповідальності за несплату аліментів за період дії таких обставин.

Детальнішу інформацію Ви можете отримати за телефоном гарячої лінії 0-800-213-103.

Консультацію підготували фахівчині Калуського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталія Бойко та Іванна Грещук.