назад

«Справедливість є, але за неї треба боротися!» – інтерв’ю з Марією Гамбаль – директоркою Чортківського місцевого центру

Що ви думали, вперше переступивши поріг місцевого центру?

Звичайно відкриттю центру передувала як організаційна так і інформаційна робота. Нова організація, новий колектив, нові цілі. Але невідома для нас усіх справа зовсім не лякала, а навпаки притягувала. Усі були з піднесеним настроєм та готові до боротьби з правовими проблемами клієнтів.

Чи пам’ятаєте ви найпершого клієнта і найпершу справу?

Усі працівники місцевого центру з нетерпінням та звичайно з певним хвилюванням чекали першого клієнта. Нею виявилась жителька м.Чорткова, яка звернулась із питанням, що стосувалось спадкового права, а саме порядку спадкування майна після смерті чоловіка.
Майже одночасно із нею до центру зайшла жіночка похилого віку, яка на наш подив, у перший день роботи центру, приїхала з сусіднього району. Саме на підставі її звернення, що стосувалось питань земельного права, видано перший наказ про надання безоплатної вторинної правової допомоги і перше доручення адвокату.

Ми були задоволені проведеною інформаційною роботою, що передувала відкриттю центру, оскільки у перший тиждень роботи до нас звернулись клієнти з усіх шести районів, на які поширюється юрисдикція місцевого центру.

Яка справа найбільше запам’яталась?

За п’ять років діяльності місцевого центру тисячі людей проконсультовано та тисячі справ вирішено, багатьом людям, що не могли особисто звернутись до центру, надано адресну правову допомогу.

Однак, є справи, які важко забути. Так одна із них почалась саме із адресної правової допомоги особі з інвалідністю. Чоловік важко хворів, був прикутий до ліжка та перебував на утриманні благодійної організації «Карітас». Працівники місцевого центру, завдяки співпраці із керівником організації, зібрали усі необхідні документи для забезпечення захисту інтересів особи у суді у справі про виконання кредитних зобов’язань.

Банк надав клієнту кредит в розмірі 8000 гривень. Оскільки чоловік уже тривалий час важко хворів, мав єдиний дохід – пенсію, зобов’язання не зміг виконати. Банк звернувся до суду із позовом про стягнення заборгованості за кредитним договором в неосяжному для чоловіка суму майже 400 000 гривень. Уявляєте? Взяв кредиту 8000, а банк хотів стягнути ледь не пів мільйона. Спільними зусиллями претензію зняли, а наш клієнт повернув розумну суму, трохи більше 9000 гривень.

Які справи є найбільш складнішими?

Місцевими центрами забезпечується надання безоплатної вторинної правової допомоги не тільки у цивільних та адміністративних справах, а й потерпілим та свідкам у кримінальних провадженнях. Звичайно найважчими емоційно є справи, де потерпілими виступають діти, а особливо ті, що потерпіли від фізичного чи сексуального насильства зі сторони рідних людей.

Чи приходять клієнти поспілкуватися «про життя», не маючи нагальних правових потреб?

Звичайно, досить часто люди приходять просто порадитись, як краще діяти в тій чи іншій ситуації. Можливо це в майбутньому і рятує їх від правових проблем, оскільки вони «озброєні» інформацією про свої права. Буває і таке, що люди, які пережили якусь стресову ситуацію просто приходять поділитись.

Що Ви в жодному разі не будете говорити клієнту?

У кожного клієнта своя ситуація і як кажуть в народі «своя правда». Звичайно ми не можемо давати жодних гарантій по будь-якій справі, проте ми можемо гарантувати підтримку та правову допомогу клієнту.

І я б краще сказала не те, що не буду говорити, а те що кажу. Моїм улюбленим висловом, який напевно став уже девізом безоплатної правової допомоги є вислів – «Справедливість є, але за неї треба боротися!».

Чи є «талісман» чи «ритуал», щоб день пройшов вдало?

Так, звичайно. Це посмішка і гарний настрій. Оскільки інколи привітне слово, увага та порада, це те, що потрібно людині у важкій життєвій ситуації.

Які відносини склалися з громадськими організаціями? Як вони змінювалися за ці 5 років?

З перших днів відкриття місцевого центру ми налагодили тісну співпрацю із громадською організацією «Гельсінська ініціатива XXI», яка залишається нашим надійним партнером і досі.
Спільно проводились лекції та презентації для дітей та молоді про права людини та відомих суспільно-політичних діячів регіону, організовувалась робота мобільних пунктів консультування з представником громадської приймальні Гельсінської спілки з прав людини. Саме в перші роки роботи місцевого центру це було дуже необхідно, оскільки певні категорії громадян, такі як внутрішньо переміщені особи, учасники АТО не мали той час права на вторинну правову допомогу, тому консультування проводив місцевий центр, а представництво їх інтересів у суді забезпечувала партнерська організація.

За останні роки співпраця із ГО «Гельсінська ініціатива XXI» тільки посилилась. Місцевий центр другий рік поспіль є співорганізатором переглядів документального кіно про права людини в рамках Мандрівного кінофестивалю Docudays UA у місцевому центрі. Також у 2019 році проведено презентацію спільної діяльності центру та ГО за останні роки.

З адвокатами, переважно, суто ділові стосунки, чи за багато років стали дружніми?

Більшість адвокатів, які співпрацюють з місцевим центром є надійними друзями, наставниками та порадниками у будь – яких правових питаннях. У місцевому центрі часто організовуються круглі столи у невимушеній, дружній обстановці для обміну кращими практиками надання правової допомоги.

Ми також вдячні адвокатам за те, що охоче відкликаються для участі у правопросвітницьких заходах, мобільних пунктах консультування та виїздах для надання адресної правової допомоги. Особлива подяка за надання правової допомоги Pro Bono.