назад

Старостам сіл роз’яснили, як можна перевірити право власності на землю в електронних реєстрах

У селі Судилкові, що на Шепетівщині, відбувся семінар для старост сіл та спеціалістів з питань комунальної власності і земельних відносин відділу комунальної власності, житлово-комунального господарства, архітектури, інфраструктури та земельних відносин сільської ради. Про права та обов’язки землевласників, а також особливості використання електронних сервісів для отримання інформації розповідала юристка Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юлія Школьнік.

Із початком впровадження земельної реформи в Україні юридичні питання, пов’язані із оформленням права власності на землю, продажем та купівлею землі, іншими правочинами із земельними ділянками, з’явилися не лише у землевласників та землекористувачів, але й у представників органів місцевого самоврядування. Адже відповідно до статті 12 Земельного кодексу України саме до їхніх повноважень належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності, викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст, організація землеустрою, підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок тощо.

Позаяк система безоплатної правової допомоги в Україні вже кілька років реалізовує проєкт «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство», в межах якого, зокрема, юристи здійснюють інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо новацій у земельному законодавстві, фахівці Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги запросили представників органів місцевого самоврядування поспілкуватися про права та обов’язки землевласників та землекористувачів, а також про особливості використання державних електронних сервісів.

Під час семінару Юлія Школьнік розповіла присутнім про права та обов’язки землевласників, які регламентуються положеннями Земельного кодексу України. А відтак пояснила, яку роль в реалізації цих прав відіграють органи місцевого самоврядування. Йшлося також про можливі порушення прав землевласників та користувачів та способи виправити ці порушення. Детально обговорили й можливості використання державних електронних сервісів, за допомогою яких можна отримати й перевірити інформацію щодо права власності на землю.

Учасників заходу цікавили правові аспекти купівлі та продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення та низка інших питань.