назад
17.01.22

Студентам – про юридичну відповідальність

Серед підлітків є поширеною думка, що до повноліття за їх правопорушення відповідають батьки. Але, насправді, це твердження є помилковим. Законодавством передбачено конкретні випадки, коли юридична відповідальність неповнолітніх починається з 16 років, а за вчинення деяких кримінальних злочинів і з 14 років.

На цю тему говорила зі студентами Березівського вищого професійного училища юристка Березівського бюро правової допомоги Катерина Луганенко.

Учасники зустрічі поговорили про те, що таке юридична відповідальність, які її види існують (цивільна, адміністративна, кримінальна) та про особливості притягнення неповнолітніх до відповідальності.

Особливу увагу юристка звернула на вік, з якого неповнолітні починають нести відповідальність.

  • Цивільна-правова відповідальність завжди зводиться до відшкодування шкоди. Неповнолітня особа (у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років) відповідає за завдану ним шкоду самостійно, але, в разі відсутності у такої особи майна, достатнього для відшкодування шкоди, вона відшкодовується в частині, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками або особами, що їх замінюють.

Що стосується малолітніх дітей, то збиток, заподіяний особою, яка не досягла чотирнадцяти років, відшкодовується її батьками (або особами, що їх замінюють).

  • Стосовно адміністративної відповідальності підліткам було роз’яснено, що за скоєння адміністративного правопорушення неповнолітні несуть відповідальність з 16 років.

Що стосується покарання, за деякими винятками, до неповнолітніх відповідно до ст. 24-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення застосовуються в основному заходи впливу, а саме:
• зобов’язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;
• попередження;
• догана або сувора догана;
• передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічного або трудового колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.

За деякі адміністративні правопорушення неповнолітні несуть відповідальність нарівні з повнолітніми, наприклад за вчинення дрібного хуліганства (нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян).

Адміністративне покарання неповнолітніх за таке правопорушення передбачено як для дорослих, а саме штраф від 51 до 119 гривень або громадські роботи на строк від 40-60 годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

  • Стосовно кримінальної відповідальності учням розповіли, що загальний вік притягнення до відповідальності за скоєння злочину складає 16 років.

Однак за вчинення окремих видів злочинів до кримінальної відповідальності притягуються неповнолітні особи у віці від 14 до 16 років (умисне вбивство, посягання на життя працівника правоохоронного органу, умисне тяжке тілесне ушкодження, зґвалтування, грабіж, крадіжка, хуліганство та інші).

Що стосується кримінальної відповідальності дітей віком до 14 років, вони не можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності, але до них можуть бути застосовані примусові заходи виховного характеру.

До неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань:

Штраф – застосовується лише до неповнолітніх, що мають самостійний дохід, власні кошти або майно, на яке може бути накладене стягнення та максимальний розмір якого не може перевищувати 8 500 гривень;

Громадські роботи, виправні роботи – можуть бути призначені неповнолітньому у віці від 16 до 18 років на строк від тридцяти до ста двадцяти годин і полягають у виконанні неповнолітнім робіт у вільний від навчання чи основної роботи час, тривалістю не більше двох годин на день;

Арешт – полягає у триманні неповнолітнього, який на момент постановлення вироку досяг шістнадцяти років, в умовах ізоляції в спеціально пристосованих установах на строк від п’ятнадцяти до сорока п’яти діб.

Позбавлення волі на визначений термін – від шести місяців до десяти років:
• за нетяжкий злочин – на строк не більше чотирьох років;
• за тяжкий злочин – на строк не більше семи років;
• за особливо тяжкий злочин – на строк не більше десяти років;
• за особливо тяжкий злочин, поєднаний з умисним позбавленням життя людини, – на строк до п’ятнадцяти років.

Неповнолітньому не може бути призначено позбавлення волі, якщо він вперше вчинив злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості. У цих випадках суд застосовує до неповнолітньої особи примусові заходи виховного характеру (стаття 97 КК України).

Наприкінці заходу юристка зазначила, що кожна дитина, чиї права порушуються, має право на безоплатну первинну та вторинну правову допомогу, та роз’яснила порядок її отримання.

Безоплатна первинна правова допомога передбачає, що будь-яка дитина (особа, яка не досягла 18 років) має право отримати на безоплатній основі правову інформацію, роз’яснення або консультацію з будь-якого правового питання та допомогу у складанні заяви правового характеру до органів державної влади, місцевого самоврядування підприємства, установи, організації.

Безоплатна вторинна правова допомога передбачає отримання за рахунок держави адвоката або юриста, до повноважень яких входить складання документів процесуального характеру до суду та супровід в суді. Для отримання безоплатної вторинної правової допомоги така особа через законного представника (опікуна/піклувальника) повинна звернутися до будь-якого Центру або бюро правової допомоги, надавши паспорт законного представника та свідоцтво про народження дитини.