назад

Студентам розповіли про протидію корупції в закладах вищої освіти

14 липня в режимі онлайн для студентів Придунайської філії МАУП та Ізмаїльського державного гуманітарного університету було проведено інтерактивну лекцію на тему «Протидія корупції». Що таке корупція, які її види, які причини виникнення корупції та які існують механізми її протидії – на всі ці та інші питання в інтерактивному спілкуванні відповіла фахівець Ізмаїльського МЦ з надання БВПД Анастасія Каплієнко.

Фахівчиня також розповіла студентам про те, яким чином вони можуть протидіяти корупції, зокрема:

 • ініціювавши регулярні зустрічі з адміністрацією ЗВО щодо удосконалення навчального процесу;
 • створивши орган студентського самоврядування, до компетенції якого входив би моніторинг корупційних ризиків;
 • налагодивши співпрацю з громадськими організаціями відповідного спрямування.

Спеціальними уповноваженими суб’єктами у сфері протидії корупції є:

 • органи прокуратури – зокрема, органи Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (спочатку треба звертатися до територіальних філій Спеціалізованої прокуратури)
 • Національне антикорупційне бюро України (НАБУ)
 • Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК)
 • Служба безпеки України (СБУ)

Система безоплатної правової допомоги співпрацює з викривачами корупції – адже 1 січня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції», яким були внесені зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Тобто, викривачі корупції отримали право на захист, здійснення представництва інтересів в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, а також складення документів процесуального характеру » , – розповіла Анастасія Каплієнко.

Так, наявність статусу викривача може підтверджуватися документами про повідомлення ним про можливі факти корупційних правопорушень.

Такими документами можуть бути:

 1. копія відповіді органу (закладу, установи, організації або юридичної особи) на повідомлення (заяву, скаргу тощо) викривача;
 2. копія листа органу (закладу, установи, організації або юридичної особи) про результати попередньої перевірки за повідомленням викривача про можливі факти корупційних правопорушень;
 3. копія повідомлення Національному агентству про початок досудового розслідування за участю викривача;
 4. копія повідомлення Національному агентству про участь викривача у справі про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією;
 5. витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, до якого внесені відомості про заявника (викривача) у справі про корупційний злочин;
 6. інші документи, видані уповноваженими органами, які підтверджують, що особа є викривачем у зв’язку із повідомленням нею інформації про можливі факти корупційних правопорушень.

На завершенні заходу студентам було повідомлено контактні дані системи безоплатної правової допомоги, куди можна звернутися та отримати правову допомогу з питань, які цікавлять.