назад

Студентів застерегли від правопорушень на місцевих виборах

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Аби запобігти ймовірним виборчим правопорушенням, у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича 16 жовтня провели онлайн зустріч із представниками студентського самоврядування та ректорату. У заході взяли участь представники вишу, а також фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернівецькій області, Головного управління Національної поліції та Громадянської мережі «Опора».

Передусім йшлося про існуючі ризики можливого залучення студентів ЧНУ, які можуть мати ознаки виборчих правопорушень, а також відповідальність за це. Зокрема, представники ректорату національного університету наголосили на забороні використання приміщення вишу для передвиборчої агітації, а також перебуванні у студентських гуртожитках сторонніх осіб (у тому числі – батьків та родичів студентів) у зв’язку з карантином.

Директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернівецькій області Аркадій Мунтяну закцентував увагу на діяльності системи БПД, а також на двох її функціях – правопросвітницькій та функції захисту.

«Найперше ми застерігаємо від того, що вважається правопорушенням під час виборів, але водночас – й надаємо людині, яку підозрюють, обвинувачують чи затримують відповідний правовий захист від держави»,  – сказав Аркадій Мунтяну.

Начальниця відділу забезпечення роботи контактного центру Ольга Волощук детально зупинилася на відповідальності за порушення виборчих прав громадян.

«Порушення встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях громадянином карається штрафом від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 до 170 грн). Публічне розголошення виборцем результатів волевиявлення в приміщенні для голосування – штраф від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 5100 грн). Пошкодження, приховування, знищення виборцем свого виборчого бюлетеня, або винесення його за межі приміщення для голосування – штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн.), – наголосила Ольга Волощук.

Крім того передбачена й кримінальна відповідальність. Так, за незаконне використання виборчого бюлетеня, голосування виборцем більше одного разу, викрадення, пошкодження, приховування або знищення виборчого бюлетеня – штраф від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 5100 грн.), або виправні роботи до двох років, чи обмеження волі до трьох років, або позбавленням волі до двох років. Підкуп виборця, члена виборчої комісії караються штрафом від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5 100 до 6 800 грн.) або виправними роботами до двох років, чи позбавленням волі на той самий строк та ін.

Від ймовірних правопорушень учасників виборчого процесу також застерегли громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі «Опора» у Чернівецькій області Василь Купіна та керівництво Головного управління Національної поліції. До слова, на сьогодні правоохоронці зафіксували на Буковині майже 50 адміністративних правопорушень виборчого законодавства, передусім – розміщення передвиборчої агітації в заборонених місцях та агітаційних матеріалів без вихідних даних.