назад

Студенти-правники Карпатського університету імені Августина Волошина дізналися про пілотні проєкти системи БПД

7 жовтня, напередодні Дня юриста, у великій актовій залі Карпатського університету імені Августина Волошина в м. Ужгород, відбулося урочисте зібрання, приурочене до Дня юриста, та правопросвітницький захід для студентів-правників вишу.

На початку заходу до присутніх з вітальним словом звернувся ректор університету, професор єпископ Віктор Бедь. Відтак з вітальним словом та з актуальних питань юриспруденції виступили: професор Олексій Пайда, завідувач кафедрою правознавства та канонічного права, адвокат; Василь Попадинець, директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Закарпатській області, Павло Марамигін, керівник відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення кваліфікації її надавачів та ін.

В.Попадинець ознайомив присутніх із діяльністю центрів та бюро правової допомоги  на Закарпатті, а також розповів про реалізацію проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Фахівець зазначив, що «відновне правосуддя – це процес, в ході якого всі сторони, залучені до події злочину, приймають спільне рішення про те, як можна виправити наслідки того, що сталося, і запобігти повторенню подібного в майбутньому. І чи не найголовніше – дати шанс неповнолітньому, який вперше скоїв неважкий проступок, не потрапити за грати, а пройти ресоціалізацію та повернутися до нормального життя». На Закарпатті наразі укладено 10 угод про застосування програми, дві з яких успішно завершені. Інші знаходяться на стадії судового розгляду. В області є три адвокати-посередники, які уповноважені брати участь у реалізації проєкту.

Програму відновного правосуддя для неповнолітніх можна зреалізувати за наступних умов: наявність потерпілої сторони; неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості; визнання ним факту вчинення злочину; неповнолітній та потерпілий дали згоду на участь у цій програмі. Якщо неповнолітній відшкодує збитки і примириться з потерпілим, успішно пройде етап ресоціалізації, тоді він може бути звільнений від кримінальної відповідальності.

Також В.Попадинець розповів студентам-правникам про  проєкт «Волонтер БПД». Його мета – залучити громадських активістів до сфери надання безоплатної правової допомоги.

Основне завдання волонтерів БПД – сприяти регіональним та місцевим центрам з надання безоплатної вторинної правової допомоги у здійсненні їхніх функцій. Волонтери допомагатимуть центрам забезпечувати доступ людей до безоплатної правової допомоги, проводити правопросвітницьку роботу, організовувати надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги, реалізовувати інші повноваження у сфері захисту прав людини. На завершення Василь Попадинець запросив майбутніх юристів долучатися до волонтерства у системі БПД.

Про надання безоплатної правової допомоги у кримінальному провадженні учасників заходу поінформував Павло Марамигін, який, зокрема зазначив, що з 1 січня 2013 року розпочали свою діяльність регіональні центри з надання БВПД, на яких покладено функцію надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі затриманим, підозрюваним, обвинуваченим та засудженим до покарання, пов’язаного з позбавленням волі, а також у справах про адміністративні правопорушення особам, щодо яких застосовано адміністративне затримання або адміністративний арешт.