назад

Сумський місцевий центр з надання БВПД: п’ять років партнерської співпраці

Цьогоріч центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги відзначили 5-річчя своєї діяльності. Ми говорили про досягнення, презентували результативні показники, ділилися успішними проєктами та планами на майбутнє. Сьогодні ж особливу увагу хочемо приділити нашим партнерам, завдячуючи яким вдалося досягти вагомих здобутків. Зокрема, познайомимо вас ближче із партнерською співпрацею Сумського місцевого центру з надання БВПД.

Реалізацію цього напрямку центр розпочав у 2015 році – тобто з перших днів своєї діяльності. Укладенню перших меморандумів передувало налагодження комунікацій з низкою установ, численні робочі зустрічі, роз’яснення основних функцій, завдань, мети створення центрів безоплатної вторинної правової допомоги, пошук громадських організацій та робота над суспільно значущими питаннями, знаходження спільних точок дотику тощо.

І результат не забарився – на сьогодні Сумський місцевий центр взаємодіє зі значною кількістю комунальних установ, організацій як державного, так і недержавного сектору, правоохоронними структурами, громадськими організаціями. З переважною більшістю укладено меморандуми про співпрацю – а це 75 установ та організацій.

Разом з партнерами центр вибудовує ланцюжок «людина – її потреби – правовий захист – допомога». Саме така взаємодія дає можливість залучити якомога більше необхідних ресурсів, а відповідно охопити широкий спектр завдань, подолати реальні бар’єри, ефективно вирішити важливі питання, з якими звертається людина, створити спільний майданчик для подолання правових потреб. І що важливо – така співпраця є системною!

Так, ефективно впроваджено ряд спільних проєктів Сумського місцевого центру з громадською організацією «Сумське громадське коло»: це і школа волонтерів, і «Агенти безпеки» – проєкт, який спрямований на протидію торгівлі людьми, і «Гендерно чутливі ініціативи – нові можливості для громад», «До демократії через взаємодію».

Подолати стереотипи, вийти  за рамки обмежень, нав’язаних суспільством, та й просто консультувати із затребуваних правових питань особам з інвалідністю допомагали юристи Сумського місцевого центру спільно з громадською організацією «Ініціативи Слобожанщини». Це та діяльність, яке потребує особливого підходу, толерантності, вмінню надати не лише правову допомогу, а й психологічну підтримку.

Вагомих результатів вдалося досягти завдяки об’єднанню зусиль центру із Сумською територіальною організацією УТОГ. Між партнерами налагоджена повноцінна комунікація: у форматі запитання-відповіді надаються правові консультації, аби особи з порушенням слуху повноцінно змогли реалізувати себе в суспільстві; юристи центру роз’яснюють основні положення національного законодавства, проводять семінари з питань захисту трудових прав, аліментних зобов’язань, спадкування майна, втрати прав користування житловим приміщенням тощо.

За ці роки Сумському місцевому центру вдалося налагодити діалог з органами державної вдали як на регіональному, так і місцевому рівнях, оскільки площиною інтересів є підвищення загального рівня правової обізнаності населення. Реалізуючи спільні завдання, сторонами організовуються «круглі столи», семінари, тренінги, залучаються фахівці соціального сектору, психологи, медіатори, підвищується рівень правової свідомості громадян  через мобільні консультаційні пункти, забезпечується доступ до правової інформації через публікації з актуальних правових питань на партнерських сайтах.

У комунікації з територіальними громадами безпосередніми помічниками та радниками стали сільські, селищні ради, а згодом об’єднані територіальні громади та їхні старости. Варто говорити про зворотність: для центрів та бюро правової допомоги – це вивчення карти правових потреб, можливість спілкування з якомога більшою громадою, поінформованість та правопросвіта, точкове вирішення питань правового характеру; для ОМС – це юридична підтримка.

Плідною стала взаємодія з навчальними закладами. Спільно організовуються та проводяться інформаційні та правопросвітницькі заходи щодо підвищення рівня правової освіти та правової обізнаності, фахівці беруть участь у громадських обговореннях, наукових конференціях, виступають експертами в правових турнірах, брейн-рингах тощо. У той же час центр дбає про практичну складову в підготовці фахівців права, забезпечуючи можливості для проходження студентами стажування на базі Сумського місцевого центру з надання БВПД.

Потужну інформаційну підтримку центр має від представників ЗМІ. Робота з журналістами вибудована на принципах відкритості, оперативності, результативності, фокусуванні на життєвих історіях. Так, на сьогодні Сумський місцевий центр активно співпрацює з друкованими виданнями, теле- та радіокомпаніями м. Суми, Сумського, Білопільського, Краснопільського та Путивльського районів. Завдячуючи медіа, громадяни отримують актуальну правову інформацію, дізнаються про сервіси, послуги системи БПД, новації та події, які відбуваються в правовому полі.

Беззаперечно, такий діалог співпраці – це реальні дії і реальні результати!

Тож хочемо щиро подякувати нашим партнерам за довіру, підтримку, співпрацю! І ми відкриті до нових проєктів, взаємодій, командної роботи та цікавий ідей. Далі буде…