назад

Сумський обласний форум “Взаємодія заради розбудови спроможних громад”

Представники системи безоплатної правової допомоги з м. Суми, Охтирки, Кролевця стали  учасниками обласного форуму «Взаємодія заради розбудови спроможних громад», що організували наші партнери – ГО «Сумське громадське коло». Форум об’єднав учасників та учасниць зі всієї Сумської області з метою презентації кращих практик взаємодії влади та громадянського суспільства, що успішно діють та реалізуються в громадах регіону. Під час форуму відбулися обговорення досягнутих успіхів та подальших перспектив розвитку.

З вітальним словом до учасників Форуму звернулася очільниця ГО «Сумське громадське коло» Ніна Чернявська, яка наголосила, що без ефективного партнерства неможливо досягнути поставлених цілей. Експерт Андрій Лебідь представив інтерактивну мапу, де в реальному часі зафіксовані наявні інструменти громадської участі в територіальних громадах області, а також рейтинг рівня взаємодії в громадах області, що створений на основі даних інтерактивної мапи. Перспективи створення громадських рад при територіальних громадах у контексті розбудови спроможних громад  визначив Олег Туляков, голова Громадської ради при Сумській облдержадміністрації.

Олена Демченко, директорка Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області, презентувала  діяльність фахівців системи БПД Сумщини у територіальних громадах, розповіла про первинну та вторинну правову допомогу.

«Законом України Про місцеве самоврядування в Україні визначено повноваження органів місцевого самоврядування у сфері надання безоплатної  правової допомоги, та ці ж повноваження зазначено і у Законі «Про безоплатну правову допомогу», якому у цьому році виповнилося 10 років. Регіональним центром розроблено мапу БПД Сумщини, на якій представлено присутність системи у територіальних громадах. Коли фахівці місцевих центрів/бюро відвідували населений пункт, у карту вносилася результативність виїзду (адресна правова допомога, проведення робочих зустрічей, скільком особам надано первинну правову допомогу, проведення правопросвітницьких заходів тощо)”, – розповіла Олена Демченко.

Крім цього очільниця Регіонального центру ознайомила присутніх з проєктами, що реалізують на Сумщині фахівці системи БПД: відновного правосуддя для неповнолітніх, «Волонтер БПД», «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство». Зазначено, що Регіональним та Сумським місцевим центрами реалізується проєкт «Вас чекають у суді» у Зарічному районному суді м. Суми, а Конотопський місцевий центр реалізує у 2021 році проєкт «Старости громади: перші кроки».

Про ефективну співпрацю з Охтирським місцевим центром, з яким укладено  Меморандум про співпрацю, розповів Родіон Дубровка, голова ГО «Охтирський молодіжний центр».

Про правопросвітництво  в Сумській громаді розповіла Олена Ярем, фахівчиня Сумського місцевого центру з надання БВПД, яка  зазначила про взаємодію з 17 громадами району.

Саме взаємодія дає можливість залучити якомога більше необхідних ресурсів, а відповідно охопити широкий спектр завдань, подолати реальні бар’єри, ефективно вирішити важливі питання, з якими звертається людина, створити спільний майданчик для вирішення правових потреб. Така співпраця є системною”, – розповіла Олена Ярем.

У комунікації з територіальними громадами безпосереднім помічником та радником стали сільські та селищні ради. Варто говорити про зворотність: для БПД – це вивчення карти правових потреб, можливість спілкування з якомога більшою громадою – поінформованість та правопросвіта, точкове вирішення питань правового характеру, для ОМС – це юридична підтримка. Під час виїздів проводяться консультування з земельних питань, тренінги щодо змін в земельному законодавстві тощо. Для ОМС юристи Сумського МЦ розробляють методичні рекомендації, які стають у нагоді при вирішенні питань, з якими звертаються до них мешканці. (вирішення земельних спорів, спадковий заповіт тощо). Олена Ярем зазначила, що завдяки партнерській дружбі ми маємо можливість донести інформацію про систему БПД, про цілі, про механізми правової допомоги, що робить нас більше впізнаваними та забезпечує доступність для громадян, які потребують правового захисту.

Наталія Денисенко, очільниця Кролевецького бюро правової допомоги розповіла про досвід комунікації влади та громади. Навела приклади питань, з якими звертаються до бюро мешканці громади, поінформувала про  розміщення в ЗМІ правових консультацій, роз’яснень, що можуть стати у нагоді для пересічних громадян. Через депутатську діяльність вивчається громадська думка, залучається громадськість до процесу прийняття рішень на локальному рівні, здійснюється моніторинг настроїв у громаді, забезпечення міжособистісного діалогу між владою та мешканцями громади.

Галина Бевз, докторка психологічних наук, професорка, завідувачка лабораторії психології спілкування Інституту соціальної та політичної психології НАПН України у виступі щодо розвитку громад та реалізації завдань реформування освіти в Україні зазначила, що рівність та партнерство – це якість, за яку ми боремося, доступ до того, що потрібно, щоб досягти  якості. Партнерство – це взаємодія.

Про кращі практики співпраці міської влади з ГО Тростянецької громади зазначила Олена Волкова, заступниця міського голови м. Тростянець, яка також повідомила про фінансування проєктів, громадський бюджет.

У виступі посадовця Шосткинської міської ради Дениса Харченка  зазначено про проєкт  взаємодії влади з громадою у електронному форматі «SMART sity», що реалізовано у м. Шостка.

Підсумки обласного Форуму підбила Андріана Костенко, політологиня, експертка проєкту з питань взаємодії з владою.

Довідково: Форум “Взаємодія заради розбудови спроможних громад” реалізується ГО “Сумське громадське коло” в межах проєкту “Розбудова спроможних громад через посилення громадянського суспільства” за підтримки Національного фонду демократії (NED). Модераторка заходу – Анна Борисова.