назад

Система БПД Дніпропетровщини: життєві історії та юридичні прецеденти

Якщо Дніпро – місто, яке хвилює, то Дніпропетровщина – регіон,  який вражає. Вражає своєю різноманітністю. Урбаністичні ландшафти тут змінюють спокійні плеса річок Оріль та Самара, рудні кар’єри, нескінченні поля пшениці та ріпаку. Тут займаються всім і цікавляться всім. А якщо потребують допомоги – то з усіх можливих питань. Тому, коли на Дніпропетровщині з’явилась безоплатна правова допомога, то за короткий час юристам довелось охопити усі можливі галузі права – кримінального, цивільного та адміністративного. Побудувати систему, яка б на гідному рівні змогла забезпечити інструментами захисту своїх прав власників землі та переселенців, АТОвців та постраждалих від домашнього насильства, мешканців ОСББ та матерів-одиначок…

Про що говорять цифри

«За 2019 рік п’ять місцевих центрів з надання безоплатної правової допомоги прийняли понад 48 тисяч звернень громадян, які потребували юридичної консультації. Ще майже 5 тисяч доручень видано адвокатам та юристам центрів для надання вторинної правової допомоги, тобто захисту інтересів громадян у суді», – розповідає директор Регіонального центру з надання БВПД у Дніпропетровській області Людмила Яцуба.

Ось уже сім років чергові Регіонального центру цілодобово приймають дзвінки про затримання громадян. Саме чергові першими дізнаються про затримання особи та шукають захисника, який впродовж однієї години прибуде до затриманого. Таким чином, забезпечується не лише рівний доступ до правосуддя усіх громадян,  але й дотримується право особи на захист, гарантований державою. Злагодженій та оперативній роботі передували роки налагодження зв’язків з відповідними державними інституціями – поліцією, судами та прокуратурою. Сьогодні ж Регіональний центр з надання БВПД, який знаходиться у місті Дніпро, є одним з найбільш завантажених  в Україні. Лише за минулий рік призначено адвокатів у більш ніж 9 тисячах випадках. А за перші три місяці 2020 року – вже у 2 160 випадках.

Зустріч у Дніпропетровській ОДА з фахівцями відповідних профільних установ. Як допомагає учасникам АТО та членам їх родин система БПД розповіла Людмила Яцуба, очільниця РЦ з надання БВПД у Дніпропетровській області

Про партнерів та студентів-юристів

І хоча карантин розділив роботу системи правової допомоги на ДО і ПІСЛЯ, кожен із днів роботи Регіонального центру як колись, так і сьогодні насичений та сповнений яскравих подій. Пресконференції, зустрічі з молоддю, представниками міжнародних організацій, органами місцевого самоврядування та різними державними інституціями, робочі засідання з адвокатами та заходи з підвищення кваліфікації – це далеко не повний перелік щоденних справ.

Дніпро – велике і активне місто, в якого багато потреб і час потрібно приділити всім. Географічне розташування Дніпропетровської області, своєю чергою, зумовило появу у регіоні великої кількості переселенців та учасників бойових дій. І значну кількість міжнародних організацій, які після сумнозвісних подій 2014 року стали надійними партнерами системи БПД у регіоні. Благодійний Фонд «Горєніє», БФ «Право на захист», Німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ – спільними зусилля ці організації та система БПД намагаються допомогти якомога більшій кількості громадян.

Зустріч керівниці РЦ Людмили Яцуби з представниками БО “Всеукраїнський благодійний фонд “ГОРЄНІЄ”

Робота зі студентами – окремий рядок історії Регіонального центру. Від кого, як не від практикуючих юристів, молодь може дізнатись про роботу правника зсередини, отримати таку необхідну у професії юриста практику? Формат безоплатності своєю чергою сприяє  вихованню соціальної відповідальності у майбутніх юристів. Студенти Дніпропетровських вищих навчальних закладів проходять не лише стажування, а й активно відвідують курси, які спеціально для них організовують дніпровські правники. Як от «Школа агентів правових змін» – навчання, яке складається з трьох базових курсів, що сприяють розвитку професійних та особистісних якостей у молоді. По закінченні Школи її учасники отримують сертифікати та можливість потрапити на двотижневе стажування до центрів правової допомоги.

Студенти Університету імені Альфреда Нобеля на екскурсії у Регіональному центрі

Сімейні справи не залишають нікого байдужими

Серед важливих напрямів роботи системи БПД Дніпропетровщини – сфера сімейних та родинних відносин. Дніпровський місцевий центр став одним із п’ятірки Центрів сімейного права в Україні у межах проєкту «Комплексна допомога в сімейних та родинних відносинах». Що це значить? Що юристи центру зосереджують особливу увагу на допомозі постраждалими від домашнього та гендерно обумовленого насильства. І не лише юридичній. Фахівці центру тісно взаємодіють з різними організаціями, які допомагають постраждалим. Це і пошук притулку, роботи, консультації психолога. Так, лише за минулий рік до центру звернулось 213 людей, які потерпали від домашнього насильства, а з початком цього року – вже 71! За кожною із цифр – особиста трагедія, ціла історія життя. І історія непроста.

«Лариса Іванівна давно страждала від домашнього насильства з боку своєї вже дорослої доньки. Та часто виганяла матір з дому, змушувала жебракувати, залишала на ніч за замкненими дверима в гаражі, не давала їсти. Бабуся зверталась до органів Національної поліції, але марно…», – розповідає директор Дніпровського місцевого центру Олена Ващилко.

Конфлікти з донькою ставали ще частішими та жорстокішими, і жінка вже не знала, як захистити себе від неї.

«Одного разу після чергової сварки Лариса Іванівна прийшла до нас. Юристи Дніпровського центру розповіли жінці, що треба вчинити. Одним з алгоритмів дій був виклик поліції для винесення термінового заборонного припису стосовно доньки. Так Лариса Іванівна і зробила, але правоохоронці … їй відмовили! Мотивуючи це тим, що ніколи не чули про такий припис. Тоді юристи нашого центру допомогли бабусі скласти письмове звернення про винесення термінового заборонного припису», – говорить Олена Ващилко.

Результат не змусив себе чекати! Представниками Нацполіції було негайно винесено терміновий заборонний припис строком на 5 діб, який полягав у забороні донці будь-яким способом контактувати з матір’ю.

Але на цьому надання правової допомоги бабусі не завершилось: правники центру підготували заяву до суду щодо видачі обмежувального припису стосовно доньки та ще низку як процесуальних, так і не процесуальних документів. Так, рішенням Амур-Нижньодніпровського районного суду її заява про видачу обмежувального припису була задоволена в повному обсязі: виданий обмежувальний припис стосовно кривдника вже строком на 6 місяців. Що це значить для Лариси Іванівни? Її  доньку було зобов’язано залишити місце проживання з матір’ю і заборонено перебувати в місці спільного проживання, заборонено наближатися ближче ніж на 200 метрів до місця фактичного проживання бабусі та заборонено у будь-який спосіб контактувати з нею. Зараз готується ще низка процесуальних документів для того, щоб надати Ларисі Іванівні розширену допомогу.

Фахівці Дніпровського МЦ з органами Національної поліції України та Державною службою з надзвичайних ситуацій. Завжди у тісній співпраці

«Відкрите обличчя» нікопольських правників

Не оминають увагою тему сімейних відносин і в Нікопольському місцевому центрі. Тут велика кількість звернень громадян – це справи, пов’язані з розірванням шлюбу та стягненням аліментів.

«Розірвання шлюбу часто допомагає жінкам «розрубати» вузол напружених відносин у сім’ї , а аліменти допомагають утримувати дітей та подарувати їм життя без сліз», – зазначає інтегратор Нікопольського центру Тетяна Половинцева.

Один із пріоритетів роботи центру – не залишати жодного клієнта без уваги. Одну зі своїх ініціатив нікопольські правники назвали «Відкрите обличчя».  Це почергові відеозвернення кожного з працівників місцевого центру та бюро на актуальні правові теми. Юристи прагнуть стати впізнаваними і тим самим ближчими до громадян.

Досвід юристів Криворізького МЦ – прецеденти для України

У залізному серці України – Криворіжжі – свій осередок активності, орієнтований на потреби громади. Сьогодні Криворізький місцевий центр – флагман із захисту прав споживачів комунальних послуг. Юристи центру мають велику позитивну судову практику щодо оскарження встановлення загальнобудинкових лічильників, незаконного відключення газу та електрики. Справи, за які брались фахівці Криворізького центру, стали прецедентами для всієї України. До юриста Володимира Шишова звертаються за консультацією колеги з різних регіонів. Але найкращою винагородою за роботу є, звісно, вдячність клієнтів. Одинокі пенсіонери, люди з інвалідністю, малозабезпечені громадяни змогли з допомогою криворізьких фахівців скасувати штрафи на десятки тисяч гривень, стільки ж повернути до сімейного бюджету.

Зустріч з комунальними радниками проводить юрист Володимир Шишов

Ще один важливий напрям роботи центру – захист прав учасників бойових дій. Відомою на всю Україну стала справа криворіжця Сергія Бойко. Учасник бойових дій виграв справу про відмову у пільговому проїзді в маршрутці. І знову –  прецедент! Завдяки якому учасники АТО вже мають готовий алгоритм дій для захисту своїх прав.

«Створити для громадян дієві інструменти із захисту їх прав – одне з основних завдань, яке бачить перед собою команда Криворізького місцевого центру. Тому ми намагаємося охопити у своїй діяльності якнайширше коло громадян», – говорить директорка центру Наталія Родрігес.

Для кожної з категорій громадян у криворіжців є свої унікальні проєкти. Фестиваль прав людини – для всіх криворіжців, які хочуть навчитись захищати свої права, Конкурси соціальної реклами, Правовий квест – для школярів та освітян. Телепрограма «ПРАВОкуємо» та проєкт «Качай права!» для детального роз’яснення найактуальніших правових питань. А 10 телефонних ліній – для того, щоб охопити якомога більшу кількість громадян, яким потрібна правова допомога під час карантину. У результаті фахівці центру отримують зазвичай 900-1000 дзвінків громадян на місяць!

Прийом громадян веде фахівчиня Криворізького МЦ Ольга Северін

Павлоградський МЦ «спеціалізується» на допомозі ВПО

Один з основних напрямів роботи  Павлоградського місцевого центру визначила гірка сторінка української історії – війна на сході держави. Громадяни, які в один момент залишились без роботи і даху над головою, як ніхто потребували допомоги у вирішенні правових питань. Покровський район Дніпропетровської області –  найближчий до зони АТО / ООС, тому більшість пенсіонерів з окупованих територій звертаються до Павлоградського бюро правової допомоги з питанням неправомірного припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам, або відмови у призначенні пенсії за документами, виданими так званими ДНР та ЛНР.

Одне з перших модульних містечок для переселенців в Україні було побудоване саме у Павлограді. Таким чином під юрисдикцією центру опинилось більше п’яти тисяч таких людей. Юристи правової допомоги стали активними відвідувачами містечка. Здебільшого консультації громадяни потребують з таких питань, як поновлення виплати адресної допомоги, поновлення призначення і перерахунок  соціальних виплат, встановлення фактів, що мають юридичне значення, виконання рішення суду на окупованій території щодо стягнення аліментів. Покращенню якості надання правової допомоги переселенцям сприяла і тісна співпраця з міжнародною організацією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ). Федеральна компанія сприяє підтримці громади, що прийняла внутрішньо переміщених осіб, організовує навчання для фахівців системи БПД.

Вручення мобільних кейсів центрам БПД Дніпропетровщини представниками Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ

Якщо вже говорити про професійний рівень працівників центру, то постійне підвищення їх кваліфікації – один із пріоритетів для керівництва центру. Директорка місцевого центру Оксана Косоног – авторка вебінару «Пенсійне законодавство за 4 години», який є дуже корисним для працівників системи БПД.  Вебінар розширює практичні знання, вміння та навички роботи з клієнтом з моменту його первинного звернення та закінчуючи набранням рішення суду законної сили.

«Проведення вебінарів з вузькоспеціалізованої теми сьогодні є нагальною потребою для працівників системи, як штатних юристів, так і адвокатів. На питання з пенсійного законодавства, з якими переважно звертаються клієнти, спеціалісти мають надавати змістовні відповіді. Важливо мати знання щодо різних видів пенсії, нюансів при призначенні, перерахунку таких соціальних виплат», – говорить Оксана Косоног.

Юрист Павлоградського МЦ Глєб Глєбов бере участь у проведенні кіноклубу Docudays UA «Свіжим поглядом» на базі Центральної дитячої бібліотеки міста Павлоград

«Земельні» справи Кам’янського МЦ

Значна частина роботи Кам’янського місцевого центру зосереджена на питаннях землі. Майже всі бюро правової допомоги знаходяться у сільській місцевості. Тож не дивно, що найчастіше до юристів приходять з питаннями розірвання договору оренди землі, порядку отримання та оформлення земельної ділянки, встановлення меж земельної ділянки. Власники паїв звертаються за допомогою у складанні претензій щодо неналежного виконання договорів оренди земельних ділянок.

«Питання, пов’язані із землею, завжди складні. Для того, щоб допомогти людям краще у них розібратися, ми проводимо зустрічі і семінари, консультуємо працівників державних інституцій», – говорить інтеграторка Кам’янського місцевого центру Оксана Волох.

Завдяки великому досвіду роботи із земельними питаннями юристи Кам’янського місцевого центру стають тренерами для фахівців з інших центрів. Як, наприклад, начальниця Криничанського бюро правової допомоги Надія Федориненко, яка виступила тренером на навчанні щодо захисту прав землевласників.

Фахівці Дніпровського МЦ спілкуються з дітьми на фестивалі «Відповідальне батьківство»

Утім, робота системи БПД Дніпропетровщини не обмежується  лише наданням правової допомоги.

«Основним завданням для нас сьогодні є форматування свідомості людей та громадської думки. Хто, як не ми, буде змінювати цей світ? Спільними зусиллями ми будуємо державу, в якій людина почувається захищеною, знає свої права і вміє їх захищати. І я впевнена, що нам це вдасться, адже ми працюємо дружною і злагодженою командою, в якій є взаєморозуміння та взаємопідтримка. А головне – єдина мета,  на шляху до якої нема нездоланних перешкод», – говорить очільниця Регіонального центру Людмила Яцуба.