назад

Система БПД – ключовий інструмент держави в утвердженні та забезпеченні прав людини

У червні 2011 року був прийнятий Закон України «Про безоплатну правову допомогу» та запрацював Координаційний центр з надання правової допомоги, що стало стартом розвитку системи безоплатної правової допомоги (БПД), яка гарантує громадянам доступ до права та правосуддя. У 2013 році по всій Україні розпочали свою діяльність Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які забезпечують захист осіб у рамках кримінального провадження та адміністративного затримання або адміністративного арешту. Правова допомога в цивільних та адміністративних справах надається із 2015 року місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а роком пізніше й бюро правової допомоги, що є їх структурними підрозділами.

За цей час системі БПД Волині вдалося досягнути чималих результатів. Так, з часу створення Регіонального центру з надання БВПД у Волинській області видано 13 тисяч доручень адвокатам для надання безоплатної вторинної правової допомоги. За весь період діяльності до Володимир-Волинського, Ковельського та Луцького місцевих центрів звернулося більше 87 тисяч клієнтів, з них понад 76 тисяч отримали безоплатну первинну правову допомогу (БППД) – правову інформацію, консультації та роз`яснення, майже 11 тисяч – безоплатну вторинну правову допомогу (БВПД), що включає в себе захист, здійснення представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами та складання документів процесуального характеру.

Як розірвати шлюб та стягнути аліменти на утримання дитини? Як оформити спадщину? Яким чином приватизувати земельну ділянку чи розірвати договір оренди землі? Це – далеко не увесь перелік питань, які допомагають вирішити волинянам фахівці місцевих центрів з надання БВПД у Волинській області. Разом із тим, із набранням чинності ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству» з 2018 року поширеним також стало питання, як притягнути домашнього кривдника до відповідальності, і саме за системою БПД – захист прав громадян, потерпілих від домашнього насильства.

Роль системи безоплатної правової допомоги у розвитку України, як правової держави, надзвичайно важлива. Ми як інституція, яка забезпечує надання безкоштовної правової допомоги, є ключовим інструментом держави в утвердженні і забезпеченні прав людини. Кожна людина, яка не має можливості самостійно захистити свої права та інтереси, повинна бути впевнена, що отримає якісний юридичний захист», – зауважила директорка Володимир-Волинського місцевого центру з надання БВПД Лариса Базіла.

Важливе місце у діяльності системи БПД Волині займає правопросвітництво та взаємодія із засобами масової інформації, громадськими організаціями та органами місцевої влади. Щодо останнього, то саме завдяки налагодженій співпраці з органами місцевого самоврядування та територіальними громадами утворена та розвивається мережа консультаційних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги для соціально-вразливих категорій громадян, зокрема для людей з інвалідністю, людей похилого віку, ветеранів війни, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, внутрішньо переміщених осіб. На базі сільських та селищних рад постійно здійснюються виїзні прийоми громадян. Результатом такої співпраці є й прийняття Програм надання безоплатної правової допомоги населенню громад. Реалізація зазначених у Програмах завдань забезпечується шляхом проведення спільних правопросвітницьких заходів з метою інформування громадян про їхні права та можливості їх захисту.

Без перебільшення можна говорити про те,  що сьогодні українська система БПД є однією із найрозвинутіших у світі, вона успішно реалізовує проекти «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України, «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», «Волонтер БПД», що спрямовані на посилення захисту прав громадян та вирішення їх проблем у правовий спосіб, завжди готова до змін та нових викликів.

Ми завжди готові до співпраці з партнерами, з якими можна реалізувати спільні цілі та проекти, котрі покликані захищати права та законні інтереси громадян», – зазначив директор Ковельського місцевого центру Василь Ковальчук.