назад
01.06.20

Система БПД на захисті прав дітей

1 червня світова спільнота відзначає День захисту дітей. Цей день є не лише святом для малечі, але й чудовою нагодою звернути увагу суспільства на проблеми, з якими стикаються неповнолітні. Фахівці системи безоплатної правової допомоги щодня докладають максимум зусиль, щоб права кожної дитини були захищені. Від уроків права та консультацій до представництва інтересів у суді – спектр правових послуг досить широкий.

Про права дітям: цікаво та доступно

Лекції, тренінги, відкриті уроки, квести та інші активності на тему захисту прав дітей – все це є невід’ємною частиною правопросвітницької роботи фахівців системи безоплатної правової допомоги.

Минулого року було проведено 8,4 тис. правопросвітницьких заходів для дітей. З січня по квітень цього року – 1,3 тис., більшість з них – у режимі онлайн.

«Наша мета – виростити покоління свідомих громадян, які не просто знатимуть свої права, але й використовуватимуть та відстоюватимуть їх, звертатимуться, зокрема до системи безоплатної правової допомоги, по роз’яснення, консультації чи захист», – зазначив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Для різних вікових категорій

«Дитячі» правопросвітницькі заходи охоплюють дітей різних вікових категорій. Для найменших – це знайомство з їхніми правами в ігровій формі, з використанням анімаційних фільмів, малюнків тощо.

Школярі та студенти про свої права та способи їх захисту дізнаються не лише під час лекцій та бесід, а за допомогою рольових ігор, коли вони можуть безпосередньо взяти участь у вирішенні тієї чи іншої життєвої ситуації. Великою популярністю користується гра-моделювання судового засідання. Ну як може «Суд над домашнім завданням» або «Суд над гаджетами» не зацікавити дітей? Вивчити норми права, ознайомитися із законодавчими нововведеннями, розібратися у складних юридичних питаннях школярам та студентам допомагають правові ігри «Правова монополія», «На терезах Феміди», «Важниця правова».

Для учнів старших класів проводяться інтерактивні лекції, диспути, інформаційні акції, флешмоби, брейн ринги, турніри з «антикорупційної мафії» тощо.

Новою формою правопросвітництва, яка вже полюбилась і дітям, і дорослим, став «Правовий кінозал». Його специфіка передбачає не лише перегляд художніх та документальних стрічок на правову тематику, а й обговорення та осмислення побаченого.

ТОП теми та особлива аудиторія

У кожній області правопросвітницькі заходи для дітей проходять з урахуванням специфіки регіону, суспільного запиту. Останнім часом серед ТОП тем – запобігання та протидія булінгу та домашньому насильству, кримінальна та адміністративна відповідальність неповнолітніх, права та обов’язки дитини.

Окрема увага – правопросвітницьким заходам у закладах, де перебувають діти, які потрапили в складні життєві обставини та потребують особливої уваги. Для таких дітей знання власних прав є нагальною необхідністю. Для них проводяться лекції, інтерактивні ігри, зустрічі з юристами, психологами-коучами, відомими людьми.

Фахівці системи БПД долучаються до моніторингових візитів національного превентивного механізму спільно з регіональними представниками Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Ці моніторингові візити дуже потрібні, адже дають змогу виявити порушення прав дитини та сприяють у подальшому їх усуненні.

 

Програма відновлення неповнолітніх

У березні минулого року на базі системи БПД у Донецькій, Одеській, Львівській, Луганській, Миколаївській та Харківській областях стартував пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину».

Як свідчить практика, саме успішне проходження програми відновного правосуддя для неповнолітніх є реальною підставою для того, щоб дитину звільнили від відповідальності. На сьогодні прийнято позитивні рішення суду щодо звільнення понад 60 дітей від кримінальної відповідальності. Ще стільки ж справ знаходяться на розгляді у судах.

Цього року «пілот» поширений на всю Україну. Ця програма застосовується за чотирьох умов. Перша – наявність потерпілої сторони. Друга – якщо неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості. Третя – визнання ним факту вчинення злочину. Четверта – і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі. За окремими оцінками, втілення такого проєкту по всій Україні дасть можливість вивести з-під кримінального переслідування понад 1,5 тисячі дітей.

«Пілотний проект доводить, що до дітей, які оступилися та вчинили правопорушення, мають застосовуватися виховні та реабілітаційні, а не каральні заходи. Відновне правосуддя може допомогти дітям повернутися у суспільство», – зазначив заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин.

Тисячі звернень: юридичні консультації та судові справи

Захист прав та інтересів дитини є одним із пріоритетів діяльності системи БПД. Відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» діти, у тому числі діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту, є суб’єктами права на безоплатну вторинну правову допомогу.

Минулого року за правовою допомогою звернулися 2 тис. 326 неповнолітніх. Від них було зареєстровано понад 3 тис. звернень, у тому числі понад 1,9 тис. – це юридичні консультації та понад 1,1 тис. – представництво інтересів та захист прав дітей у суді.

Протягом січня-квітня цього року за правовою допомогою від держави звернулися 809 дітей. Загалом до місцевих центрів надійшло 1 тис. 294 звернення від неповнолітніх, з них 789 – про надання первинної правової допомоги та 505 – вторинної.

У більш ніж половині випадків вторинну правову допомогу дітям надавали штатні юристи системи БПД. На рахунку юристів місцевих центрів та бюро правової допомоги не одна сотня успішних справ, в яких вони відстояли права дітей в тій чи іншій сфері.

Сумні життєві історії

Найбільше питань щодо захисту прав дітей стосуються стягнення аліментів, позбавлення батьківських прав, укладання та розірвання шлюбу, залучення захисника або представника у кримінальному провадженні.

Наприклад, 17-річна дівчина звернулася до Кременецького місцевого центру, що на Тернопільщині, з проханням допомоги написати позовну заяву про позбавлення її матері батьківських прав. Уже 12 років матір дівчини проживає окремо, не спілкується з донькою, не підтримує фінансово. Дитина проживає разом із батьком, який повністю взяв на себе обов’язки щодо її виховання, розвитку та матеріального забезпечення. Проте матір час від часу з’являється у житті доньки, але з намірами якось зашкодити. Фахівчиня системи БПД допомогла  неповнолітній у судовому порядку позбавити безвідповідальну матір батьківських прав.

Фахівці Южноукраїнського бюро правової допомоги, що на Миколаївщині, допомогли захистити дітей від матері-кривдниці. До юристів звернулася літня жінка, яка разом з онуками потерпала від фізичного та психологічного насильства з боку своєї доньки. Мати дітей була позбавлена батьківських прав, але жила разом з дітьми та їхньою бабусею. Були випадки, коли кривдниця навіть крала їжу та речі, що належали дітям. Юристка системи БПД склала заяву до суду про видачу обмежувального припису відносно кривдниці. Результат – суд заборонив кривдниці наближатись до матері та дітей менше ніж за 300 метрів.

Справи, які запам’ятовуються надовго

Бувають і «нестандартні» справи, які надовго запам’ятовуються працівникам системи БПД. Так, до Житомирського місцевого центру звернулося подружжя, яке вирішило подарувати свою любов і турботу хлопчику, від якого відмовились біологічні батьки. Їм потрібно було підготувати процесуальні документи для усиновлення дитини. Але єдиний день, коли подружжя могло завітати до центру, – це неділя, оскільки чоловік та його дружина працюють 6 днів на тиждень. Тому фахівці центру вийшли на роботу у свій вихідний день, аби допомогти родині. І за сприяння юристів системи БПД маленький хлопчик отримав нову сім’ю.

Зворушлива історія трапилася на Сумщині. До Охтирського місцевого центру звернулася дівчина, яка розповіла, що у 2017 році вона познайомилася з хлопцем, якого покохала і планує створити з ним сім’ю. У 2018 році вона завагітніла та народила дитину, однак на цей час не досягла шлюбного віку, що є перешкодою для реєстрації шлюбу. Хлопець (батько дитини) підтвердив, що бажає створити сім’ю та виховувати дитину у шлюбі. Юрист центру БПД склав позовну заяву та представляв інтереси клієнтки у суді. Таким чином, фахівці системи БПД сприяли створенню нової родини.

«Не маючи знань про свої права, діти часто не в змозі їх самостійно захистити. Саме тому система безоплатної правової допомоги готова прийти у будь-яку мить на допомогу кожній дитині. І не лише з метою підвищення правової обізнаності, а й для забезпечення доступу дітей  до правосуддя з багатьох питань на рівні з дорослими», – підкреслила перша заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка.