назад

Система БПД на Закарпатті допомагає захисникам Вітчизни відстоювати їхні порушені права

Вже сім років триває збройний конфлікт на сході України, внаслідок чого щороку збільшується число осіб,  які мають статус учасника бойових дій.  Саме ця категорія населення – ветерани та учасники бойових дій –  найчастіше потребує правової допомоги. Держава надає їм різні пільги, у тому числі законодавчо закріпила за ними право на безоплатну вторинну правову допомогу.

З 2017 року набули чинності зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», які значно розширили права ветеранів війни та учасників бойових дій щодо отримання безоплатної вторинної правової допомоги. Якщо раніше учасники бойових дій могли звертатися за правовою допомогою виключно щодо вирішення питань їхнього соціального захисту, то тепер – з будь-яких питань.

Фахівці системи БПД на Закарпатті також забезпечують право учасників бойових дій на доступ до БВПД. Лише з початку 2021 року до центрів та бюро правової допомоги надійшло 1011 звернень від УБД,  568 з яких – за наданням вторинної правової допомоги.

З якими питаннями звертаються учасники АТО/ООС

Як засвідчує практика, на Закарпатті найчастіше учасники АТО/ООС звертаються за безоплатною правовою допомогою з таких питань:

  • нарахування та виплати індексації  грошового забезпечення;
  • здійснення перерахунку та виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня;
  • нарахування та виплати компенсації  за невикористану відпустку як учаснику бойових дій;
  • компенсації за неотримане речове забезпечення, стягнення належних при звільненні виплат: одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби;
  • щомісячної додаткової грошової винагороди;
  • грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учасник бойових дій;
  • перерахунку пенсії військовослужбовцям, визнання неправомірними дій щодо звільнення з військової  служби тощо.

Приклади правової допомоги учасникам АТО/ООС

Учасникам бойових дій доводиться стикатися і з проблемами при отриманні земельних ділянок, які їм обіцяла держава. В реальному житті їм часто доводиться «вибивати» ці ділянки, або ж звертатися до суду, аби захистити свої законні права.

Фахівці центрів та бюро правової допомоги краю, а також адвокати, залучені до надання БПД, у послужному списку мають чимало успішних кейсів із захисту прав учасників бойових дій.

Мукачівський місцевий центр

За дорученням Мукачівського місцевого центру адвокат захистив право учасника бойових дій на індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби. Коли військовослужбовець звернувся до військової  частини з проханням здійснити нарахування та виплати сум індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби,  отримав відповідь про неможливість нарахування та виплати індексації, через те, що фінансового ресурсу в Міністерстві оборони не було, фінансування та виплата індексації не здійснювалася. Та в результаті успішного захисту військовослужбовець отримав повністю індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби.

Ужгородський місцевий центр

До  Ужгородського місцевого центру також звернувся учасник бойових дій для отримання БВПД  у справі про визнання протиправною бездіяльність військової частини щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби та  зобов’язання  нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення.

Для представництва інтересів клієнта був призначений працівник центру Петро Крон, завдяки професійному захисту якого суд задовольнив позов та визнав протиправною бездіяльність військової частини щодо не проведення нарахування та виплати військовослужбовцю індексації грошового  забезпечення та зобов’язав військову частину нарахувати та виплатити клієнту центру його кошти.

Виноградівське бюро

А от фахівці  Виноградівського бюро правової допомоги «спеціалізуються» на наданні БПД учасникам бойових дій та військовослужбовцям.

З початку 2021 року працівники прийняли 202 звернення від осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та надали 121 консультацію.

Також прийнято 81 звернення про надання БВПД. Це становить 78% від загальної кількості наданої БВПД.

У лютому 2021 року до Виноградівського бюро правової допомоги звернувся учасник бойових дій, якому було нараховано щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня 2020 року як учаснику бойових дій у розмірі 1390 грн.

Вважаючи, що виплата допомоги у 2020 році, здійснена не в повному обсязі, він звернувся до УСЗН Берегівської РДА з вимогою виплатити йому допомогу у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком у відповідності до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Однак, у відповіді, йому було відмовлено, зважаючи на те, що разова грошова допомога на 2020 рік (1390грн.) останньому виплачена в повному обсязі..
Хустським місцевим центром з надання БВПД було призначено адвоката Бочкор Івана Васильовича для представництва інтересів військовослужбовця. Внаслідок успішного захисту  Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 року позовні вимоги задоволено у повному обсязі. Суд визнав протиправною бездіяльність УСЗН Берегівської РДА щодо нездійснення нарахування та виплати  щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та зобов`язав УСЗН Берегівської РДА   нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Тож завдяки професійній роботі юристів центрів та бюро, а також адвокатів, які залучені до надання БВПД на Закарпатті, вдається захистити й відстояти порушені права учасників АТО та бойових дій.

Якщо ви потребуєте правової допомоги, звертайтесь до центрів та бюро, або телефонуйте за єдиним номером системи БПД 0800213103 (цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів в Україні).