назад

Система БПД та Асоціація міст України – семінар для територіальних громад Полтавщини

Система безоплатної правової допомоги вже давно співпрацює з органами місцевого самоврядування. У вересні цього року Координаційний центр з надання правової допомоги підписав Меморандум про співпрацю з Асоціацією міст України. АМУ – це стратегічний партнер системи БПД у покращенні доступу мешканців громад до безоплатної правової допомоги. Серед напрямів співпраці – організація спільних правопросвітницьких заходів, спрямованих на підвищення рівня правової поінформованості громад. Так, 28 грудня 2020 року відбувся онлайн-семінар для представників територіальних громад Полтавської області.

«Завдяки спільній роботі з Асоціацією міст України ми зможемо вивести правопросвітництво на новий рівень. Потреба у правовій інформації була і ж завжди. Як захистити свої права, що таке безоплатна правова допомога, протидія домашньому насильству, трудові права, земельні права – ці та інші правої питання хвилюють багатьох українців», – зазначив заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги  Сергій Ющишин.

Пошук ефективних механізмів захисту прав мешканців територіальних громад – основний виклик, який ставить перед собою Асоціація міст України, в контексті співпраці з системою безоплатної правової допомоги.

«Земельні питання та питання надання соціальних послуг, захист прав дітей, гендерні права та захист персональних даних – це неповний перелік тем, які планується обговорити на спільних заходах АМУ та БПД найближчим часом, із залученням проактивних територіальних громад. Також слід акцентувати увагу та тому, що система БПД представлена в усіх регіонах країни (крім, тимчасово окупованих територій), в свою чергу, АМУ об’єднує більше 900 громад, на території яких проживає 85% населення України. Таким чином, будь-яке віднайдене ефективне рішення може бути застосоване, як серед інших членів АМУ, так і масштабоване до національного рівня», – наголосив координатор проектів Асоціації міст України Олександр Лашко.

Цього року фахівці системи БПД провели 14 135 правопросвітницьких заходів із загальним охопленням 900 тисяч осіб. Карантин та пов’язані з ним обмеження змінили формати правопросвітницької діяльності системи БПД. Зроблено акцент на онлайн активностях – вебінари, відеоролики, прямі ефіри у соцмережах, відеоконсультації та багато іншого.

«Одне із пріоритетних завдань, яке ставлять перед собою фахівці  Регіонального, місцевих центрів з надання БВПД та бюро правової допомоги Полтавської області, є активне партнерство з органами місцевого самоврядування. Співпраця з органами місцевого самоврядування області здійснюється за декількома напрямами:налагодження партнерських зв’язків; доступ до безоплатної правової допомоги; проведення правопросвітницьких та спільних комунікативних заходів», – повідомив директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Полтавській області Олександр Черчатий.

Робота з органами місцевого самоврядування розглядається фахівцями системи БПД  Полтавській області як неодмінна складова досягнення поставлених завдань. Регіональним центром підписані угоди про співпрацю з обласною державною адміністрацією та обласною радою, вищими навчальними закладами, громадськими організаціями. Крім того, місцевими центрами в кожному районі підписано угоди про співпрацю з районними держадміністраціями і районними радами.

«Угодами про співпрацю охоплено 97% ОТГ та 60 % органів місцевого самоврядування. Налагодження ефективного партнерства дозволяє  проводити системну та  дієву роботу щодо прийняття Програм правової освіти, що сприяє підвищенню правової обізнаності жителів області, а також розширення доступу до правової допомоги в регіоні. На Полтавщині діяли 190 Програм правової освіти: є обласна, 3 міських, 41 в ОТГ, 22 районні та  123 селищних, сільських програм правової освіти населення», – додав Олександр Черчатий.

Одним із пріоритетних напрямів у роботі фахівців системи безоплатної правової допомоги Полтавщини є правопросвітництво.  Понад 2 тис. правопросвітницьких заходів проведено за участю фахівців системи БПД області. Працівники Регіонального та місцевих центрів брали активну участь у заходах органів місцевого самоврядування, громадських та благодійних організацій, метою проведення яких було спрощення та розширення доступу членів територіальних громад до безоплатної правової допомоги.

Вже доброю традицією на Полтавщині стали кущові семінари на тему «Актуальні питання розвитку правової спроможності територіальних громад на Полтавщині». Метою цих заходів є проведення конструктивного діалогу та налагодження системної співпраці між Регіональним центром з надання БВПД, місцевими центрами, бюро та представниками органів виконавчої влади, територіальних громад щодо надання правової допомоги не лише конкретним громадянам, а й робота з посилення правової спроможності та правових можливостей територіальних громад.

Реалії сьогодення вимагають від фахівців системи БПД гнучкості, вмілого реагування на виклики, пошук нових форм у роботі. На заміну кущовим семінарам із циклу «Актуальні питання розвитку правової спроможності територіальних громад на Полтавщині», фахівці Регіонального центру з спільно з представниками Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування та Полтавського обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, ініціювали проведення таких семінарів в онлайн-форматі. Під час заходу учасникам роз’яснили актуальні питання розвитку місцевого самоврядування, виборчого, земельного законодавства, форми і методи захисту прав громадян тощо.

Задля підвищення рівня правових знань різних верств населення, вдосконалення системи правової освіти здійснюється видання щомісячної газети юридично-просвітницького спрямування «Правовий вісник». Видання виходить тиражом у кількості 1 тис. примірників та розповсюджується  серед органів місцевого самоврядування, виконавчої влади та партнерів системи БПД. Газета має сприяти підвищенню рівня правової освіти населення області, поінформувати про найбільш знакові правові події в Україні та області, роз’яснити актуальні правові питання сьогодення, висвітлювати діяльність системи безоплатної правової допомоги області.

З січня 2020 року Регіональним центром з надання БВПД у Полтавській області здійснюється випуск газети в електронному варіанті. Серед постійних рубрик видання: земельні та громадські радники інформують, думка спеціаліста, адвокат консультує, приклади успішного захисту, зміни законодавства, сторінка регіонального представника Уповноваженого Верховної ради з прав людини. Також читачі зможуть ознайомитися із зразками документів, переглянути медіа галерею з найбільш знаковими подіями у роботі системи БПД та партнерів.

Із прийняттям Закону про ринок землі виникає чимало запитань у власників земельних ділянок, орендарів, спадкоємців, тому під час такої реформи всім варто бути обізнаними. Коли почне працювати ринок землі? Хто зможе купувати землю, а кому заборонено? Чи зможуть купувати землю іноземці? Яку землю заборонено продавати? Ці та інші питання нині найбільше хвилюють власників земельних ділянок.

«Фахівці системи БПД провели 3 228 заходів з земельних питань з охопленням понад  110 тис. осіб. Ми добре розуміємо, що власники землі потребують додаткової поінформованості про свої права на землю та можливості їх реалізації, а також про інструменти їх захисту в правовий спосіб»  – повідомив заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги  Сергій Ющишин.

Про реалізацію та захист прав у сфері земельних правовідносин  розповів директор Лубенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Сергій Супрун.

«Лубенським місцевим центром безоплатної  вторинної правової допомоги проведено  242 правопросвітницьких заходів та виїзних консультувань, під час яких здійснювалося правопросвітництво чи надання БПД з земельних питань. Задля інформування громадян про земельні права  здійснено 150 публікацій у ЗМІ», –  повідомив очільник Лубенського місцевого центру.

Серед пріоритетів у роботі фахівців системи БПД  області  на наступний рік: інформування громадян про можливості системи БПД та нові форми її роботи в умовах карантину; підвищення обізнаності населення щодо змін у земельному законодавстві; проведення якісної та ефективної правопросвітницької роботи щодо роз’яснень по діючому законодавстві, укладення (поновлення) угод про співпрацю з керівниками територіальних громад, які розміщені на території, що відноситься до юрисдикції МЦ; акумулювання додаткових коштів для правопросвітницької роботи та надання правової допомоги (програми правової освіти населення); забезпечення якості надання безоплатної правової допомоги (письмові та усні консультації, дистанційні і мобільні консультаційні пункти тощо).

«Ми напрацювали навички діалогу між системою БПД та територіальними громадами, які пройшли складний шлях децентралізації. Слід також зважати на місцеві вибори, які нещодавно пройшли в Україні, оскільки в багатьох громадах змінились депутати, очільники та виконавчі органи. Саме допомога у вирішенні правових питань мешканців цих громад – це те, що ми здатні надати тергромадам вже зараз, враховуючи значний накопичений досвід, як Асоціації міст України, так і системи БПД»,  – зазначила директорка Полтавського регіонального відділення АМУ Галина Безносик.

Під час семінару було акцентовано на тому, що при розробці заходів, пов’язаних з правопросвітництвом, буде враховано соціальний та віковий склад територіальних громад, оскільки найменш захищені групи населення, зі зрозумілих причин, позбавлені доступу до «цифрових» механізмів та рішень, які зараз широко використовуються – сайти, мобільні додатки, соціальні мережі, тощо.