назад

Система БПД та ОМС: співпраця як механізм для реалізації і захисту прав людини на Хмельниччині

Об’єднання зусиль задля захисту прав людини, перенаправлення клієнтів до центрів та бюро правової допомоги, проведення спільних правопросвітницьких заходів – головні напрями співпраці центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Хмельниччини з органами місцевого самоврядування.

Лише об’єднавши зусилля, можна навчити громадян захищати свої права і досягти в цій справі максимального результату, переконані в центрах з надання безоплатної вторинної правової допомоги Хмельниччини. З цією метою фахівці системи БПД розвивають різні напрямки взаємодії з органами місцевого самоврядування: організовують роботу мобільних консультаційних пунктів, проводять навчальні та правопросвітницькі заходи, розробляють методичні матеріали та програми надання безоплатної правової допомоги, які після затвердження місцевими радами сприяють забезпеченню реальних правових потреб громад. Нерідко вектори взаємодії визначають у меморандумах. До прикладу, Кам’янець-Подільський місцевий центр уклав 5 меморандумів  з територіальними громадами та місцевими радами.

«Наразі в Хмельницькій області чинними є 20 програм надання правової допомоги населенню, ухвалені місцевими радами за поданням центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги: 10 програм на території обслуговування Шепетівського місцевого центру з надання БВПД, 4 – Кам’янець-Подільського, по 3 – Старокостянтинівського і Хмельницького місцевих центрів. А після місцевих виборів та утворення нових громад кожна з них має отримати належну правову підтримку. Тож робота, спрямована на прийняття нових програм надання безоплатної правової допомоги, триває», – розповіла директорка Регіонального центру з надання БВПД у Хмельницькій області Наталія Стьопіна.

Що стосується методичних рекомендацій для працівників органів місцевого самоврядування, то систематична робота з їх розроблення провадиться у кожному місцевому центрі. Зазначимо до прикладу, що задля надання органам місцевого самоврядування допомоги з правових питань Старокостянтинівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги розробив 20 методичних рекомендацій, Шепетівський місцевий центр – 6.

Важливо також згадати про залучення працівників місцевих центрів до роботи дорадчих органів при підрозділах місцевих рад, насамперед міжвідомчих координаційно-методичних рад з правової освіти населення. А в Хмельницькому, Старокостянтинові та Шепетівці юристки центрів є також членкинями координаційних рад з питань сім‘ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми. В межах такої діяльності постійно відбуваються спільні заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

До того ж в регіоні добре налагоджена співпраця з органами місцевого самоврядування щодо забезпечення роботи мобільних консультаційних пунктів системи БПД. Як повідомив директор Старокостянтинівського місцевого центру з надання БВПД Олександр Петлюк, завдяки роботі таких пунктів доступу до правової допомоги мешканці віддалених населених пунктів можуть отримати фахову юридичну пораду. Лише на Старокостянтинівщині, Красилівщині та Теофіпольщині впродовж 2019-2020 років працювало 138 таких мобільних консультаційних пунктів.

Систематично здійснюється інформування посадовців про діяльність системи безоплатної правової допомоги, перелік послуг, які можна отримати в центрах та бюро, надаються правові роз’яснення та консультації з актуальних правових питань, позаяк правова обізнаність працівників органів місцевого самоврядування значною мірою впливає на те, чи отримають мешканці громад, які звертаються до чиновників, корисні поради для вирішення своїх правових проблем.

Майданчиком для розміщення актуальних правових консультацій є сайти органів місцевого самоврядування. Так, на вебресурсах міських та районних рад, що діють на території обслуговування Шепетівського місцевого центру, від початку 2020 року було розміщено 158 публікацій. Таку ж практику успішно впровадили й інші місцеві центри.

Безумовно, карантин, пов’язаний із поширенням Covid-19, вніс свої корективи у взаємодію центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та органів місцевого самоврядування. Частково робоче спілкування та спільні заходи перенесли в онлайн-формат. Та, незважаючи на тимчасові труднощі, успішна співпраця продовжується.