назад

Дитинство, обпалене війною… Саме таким воно є для українських дітей через повномасштабне вторгнення російської федерації. Постійні обстріли, руйнування, вимушена евакуація, поранення, смерті — це важко переживати дорослим, а дітям — тим паче.

Правова підтримка всіх маленьких громадян

Під час війни порушуються права дитини: право на життя, право бути з сім’єю і громадою, право на здоров’я, право на розвиток особистості, а також право на турботу і захист. Порушені права дітей мають бути відновлені та захищені з допомогою як національних, так і міжнародних інституцій.

Система безоплатної правової допомоги в Україні є однією із державних інституцій, які стоять на варті прав та інтересів дітей.

7 січня 2018 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», яким внесено зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Зокрема, всі діти отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу.

Тобто, окрім безоплатної первинної правової допомоги (правової інформації та юридичних консультацій), діти мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, яка полягає у захисті та представництві їхніх інтересів у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, а також складення документів процесуального характеру. Її надають юристи бюро правової допомоги, а також адвокати, які співпрацюють із системою БПД. Послуги юристів та адвокатів оплачує держава.

Ми там, де потрібні

Запровадження воєнного стану змінило роботу системи БПД. Проте ми продовжуємо працювати, щоб права наших громадян, у тому числі і дітей, були дотримані. Наразі частина бюро правової допомоги працює в звичайному режимі, а частина — дистанційно.

Фахівці системи БПД завжди намагаються бути поруч там, де вони потрібні. Тому консультують також і через мережу консультаційних пунктів, які діють у приміщеннях органів місцевого самоврядування, управлінь соціального захисту, місць постійного чи тимчасового проживання переселенців.

Основний консультаційний пункт, де працівники Дніпровського місцевого центру з надання БВПД надають правову допомогу уразливим категоріям осіб — це Центр допомоги матерям і дітям, що знаходиться поблизу залізничного вокзалу Дніпра та надає тимчасовий прихисток для осіб, які прибули на евакуаційних потягах до обласного центру. Тут є все необхідне на перший час: їжа, одяг, спальне місце, дитяча ігрова зона, корисні контакти та відповіді на правові та інші запитання.

«Координаційний штаб волонтерів Дніпра повідомляє, що за перший місяць роботи Центру матері та дитини було забезпечено ночівлю понад 2 тисяч діточок, з яких наймолодший народився лише шість днів тому. А правову допомогу від фахівців системи БПД отримали 12 дітей. Однак це лише перші 3 тижні роботи нашого консультаційного пункту»,розповідає директорка Дніпровського місцевого центру з надання БВПД Олена Ващилко.

Звичайно, у дітей ще не виникає багато правових питань, як у їхніх батьків, однак діти можуть отримати розмальовки на правову тематику, кольорові брендовані олівці та магніти з контактами центру, аби запам’ятати можливі способи захисту своїх прав.

У Дністровському районі, що на Буковині, до роботи консультаційних пунктів для внутрішньо переміщених осіб юристи системи БПД часто залучають й спеціалістів партнерських установ та організацій. Серед них — Кельменецький селищний центр соціальних служб та службу у справах дітей, який працює з найменшими діточками.

Правопросвітництво — нові орієнтири

За два місяці війни не втратили своєї актуальності правопросвітницькі заходи для учнівської та студентської молоді. Враховуючи умови сьогодення, фахівці системи безоплатної правової допомоги переформатувалися в онлайн-правопросвітництво з дітьми у регіонах.

Як пристосуватися до нових викликів сьогодення та продовжувати реалізацію правопросвітницької місії БПД під час воєнного стану розповіла спеціалістка Шосткинського місцевого центру з надання БВПД Юлія Зацаринна.

«Часу для просвітницької роботи з дітьми маємо небагато, бо навіть для онлайн-уроків у школі час зменшено. Однак все одно шукаємо способи цю роботу проводити. У квітні проводили онлайн-захід для учнів школи-інтернату на тему «Правила поведінки дітей під час комендантської години». Я заздалегідь підготувала матеріали та інфографіку та надіслала дітям для ознайомлення, тож так вдалося виграти трохи часу і більше поспілкуватися під час заходу», — каже фахівчиня.

Такий підхід менше навантажує дітей, робить захід динамічним, дозволяє активно включатися до обговорення. Заплановано провести низку подібних швидких занять із правових тем.

Юристи системи БПД Полтавщини для онлайн-заходів для школярів обрали ключовою темою особливості спілкування в онлайн-просторі, на яких інформують про особливості небезпек та захист від них в умовах воєнного стану.

«Під час війни позначення геолокації у дописі чи на фотографії в соцмережах може бути небезпечним, тому слід відповідально ставитися до інформації, яку ви поширюєте про себе, адже є загроза стати жертвою зловмисників», — говорить фахівчиня Карлівського бюро правової допомоги Сніжана Вітюгіна.

Окрім того, представники системи БПД області розповідають про юридичну відповідальність, яка настає за несанкціоноване поширення інформації про переміщення озброєння в Україні, переміщення або дислокацію Збройних Сил України. Також порушуються питання кібербулінгу, ризиків перегляду незаконного або шкідливого контенту, неправомірного використання персональних даних дітей, негативний вплив онлайн-спілкування.

Фахівці системи БПД Житомирщини інформують дітей про їхні права під час кінопоказів документальних фільмів. Цей формат правопросвітницьких заходів дозволяє просто пояснити складні речі. Колекція документальних фільмів Docudays різноманітна, і там можна знайти стрічки, які будуть зрозумілі дітям. Наприклад, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування Обласного соціального гуртожитку продемонстрували стрічку «Боротьба Джамали».

«Для мене це особлива стрічка, яку можна демонструвати і дорослій, і дитячій аудиторії. Історія родинної трагедії співачки Джамали нікого не лишає байдужим. Після перегляду обговорюємо на конкретних прикладах, з якими порушеннями стикаються люди під час війни та окупації», — розповідає фахівчиня Регіонального центру з надання БВПД у Житомирській області Дар’я Гончарова.

Це не лише приватна історія, сповнена радості і болю, а ще й історія спротиву кримських татар російським окупантам.

«Фільм вражає. З одного боку чимало трагічних подій відбулось з кримськими татарами, а з іншого вони продовжують боротись за свої права навіть в окупації», — ділиться враженнями студентка Оксана.

Не лише консультація та захист, а ще й підтримка

Юристи системи БПД намагаються не лише розповісти про правові питання, а й провести інтерактивні заняття для діток у безпечному середовищі, підтримати, розрадити та відволікти їх у такий складний час.

На Вижниччині місцевий центр з надання БВПД дбає, аби маленькі українці, які зараз вимушено перебувають у цьому гірському районі, не лише знали про свої права, але й пам’ятали про українські звичаї і традиції. Так, напередодні Великодня фахівці центру спільно з представниками громадських організацій провели заходи, під час яких вчили дітей розписувати писанки та спілкувалися про права дитини.

«Потрібно не лише знати про свої права, але й орієнтуватися, куди можна звернутися по допомогу, щоб їх захистити. На цьому ми й робимо наголос, спілкуючись з дітьми», — говорить фахівчиня Вижницького місцевого центру з надання БВПД Галина Єрема.

Фахівчиня Кременчуцького місцевого центру з надання БВПД Альона Макаренко за власною ініціативою у позаробочий час долучилася до проєкту «PROкачайСебе» у якості тренера. Для підлітків Кременчука, у тому числі з-поміж внутрішньопереміщених осіб, проводить тренінги «Успішний підліток» з виховання лідерських якостей.

«Головна мета тренінгу — провести заходи з користю у безпечному середовищі, відволікти від стресу, розвивати лідерські якості, стресостійкість», — розповідає Альона Макаренко.

Планується ще провести заняття для підлітків для розвитку їхніх комунікативних навичок.

Діти під час війни особливо вразливі, тому основна мета дорослих — захищати їх. І фахівці системи БПД роблять для цього все можливе.