назад

Система Custody Records: новий рівень забезпечення прав затриманих

В Україні розпочалася реалізація пілотного проєкту системи електронного обліку всіх дій щодо затриманих осіб Custody Records, до якого долучена система безоплатної правової допомоги. Робочу модель функціонування системи контролю за дотриманням прав людини презентували у Харкові та Сєвєродонецьку Луганської області.

Система Custody Records передбачає не лише відеонагляд, а й формування досьє особи, затриманої за підозрою у вчиненні правопорушень. Вона охоплює весь процес: від моменту фізичного затримання до обрання судом запобіжного заходу чи звільнення особи.

«Ранній доступ до правової допомоги під час затримання – важливе завдання співпраці поліції та системи безоплатної правової допомоги. Тому впровадження системи Custody Records дуже важливе для нас. У момент затримання особи працівник поліції сам фіксуватиме факт затримання в спеціальній програмі на планшеті. Інформація відразу надходитиме у відділок поліції, а далі – до регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який одразу направлятиме людині адвоката», – пояснив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

У Харкові в цьому пілотному проєкті беруть участь Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях, Управління дотримання прав людини Національної поліції України, зокрема Основ’янський відділок поліції як пілотний, базовий.

Під час робочого візиту до Харківського університету внутрішніх справ Олександр Баранов зустрівся з керівництвом Головного управління Національної поліції України в Харківській області та взяв участь у презентації можливостей системи Custody Records і навчального комплексу для підготовки працівників поліції    щодо роботи із системою Custody Records на базі ХНУВС.

Фахівці, долучені до проєкту, ознайомилися як працює система, побачили, яким має бути приміщення для затриманих осіб, ізолятор тимчасового утримання, кімната для конфіденційного побачення з клієнтом.

Далі в пілотному Основ’янському відділку поліції відбулася робоча зустріч, у ході якої було продемонстровано, як працює система Custody Records з моменту фізичного затримання особи до моменту доставлення у відділок поліції та перебування особи в ньому. У ході зустрічі обговорили також роль інспектора з прав людини у відділку  поліції.

Наступним пунктом, де працювала робоча група, був пілотний ізолятор тимчасового тримання. У ньому побачили, як працює система Custody Records на етапі доставлення та перебування затриманої особи в ІТТ після прибуття з відділку поліції. Оглянули кімнату для конфіденційного побачення адвоката з клієнтом. Ознайомились із синхронізацією процесу документування всіх дій щодо затриманої особи на всіх етапах: з моменту фізичного затримання, далі у відділку поліції та в ізоляторі тимчасового тримання.

Після цього представники інституцій, залучених до впровадження системи CR, та експертного середовища (ОГП, НПУ, система БПД, судді, представники регіональної прокуратури та поліції) обговорили в правовому клубі «PRAVOKATOR.Харків» виклики запровадження повного циклу системи Custody Records в контексті забезпечення єдиних Стандартів здійснення затримання та його належного документування.

«Основна мета – забезпечити затриманому дотримання прав людини. Ця система дає змогу зафіксувати, по-перше, стан людини, яка надходить до ізолятора тимчасового утримання, по-друге, чи був у неї адвокат під час затримання. І якщо адвоката не було, повідомити в наш центр, щоб його надали. Custody Records вже працює, і це тільки початок, надалі система спрощуватиме ранній доступ до правової допомоги. Ми обговорюємо зараз технічну складову, прописуємо процес. Уже підготовано технічний меморандум», – зазначив Олександр Баранов.

Система Custody Records також запрацювала у Сєвєродонецьку Луганської області. У місті відкрито ізолятор тимчасового тримання, облаштований системою CR.

Довідково. Проєкт Custody Records реалізується Всеукраїнською благодійною організацією «Українська фундація правової допомоги» спільно з провідними експертами державних органів та неурядових організацій, зокрема Офісом Генерального прокурора, Національною поліцією та системою безоплатної правової допомоги.