назад

Терпіла домашнє насильство понад 6 років, та все ж звернулася по допомогу: історія клієнтки системи БПД на «Українському радіо:Суми»

«Подзвоніть мені краще в четвер. Чоловіка не буде вдома і я зможу розповісти про домашнє насильство», – це слова клієнтки Сумського місцевого центру з надання БВПД, яка погодилася в ефірі «Українського радіо:Суми» розповісти свою історію. Аналізували її, а також надавали роз’яснення та поради, як діяти особам, які постраждали від насилля в родині, фахівчиня Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Олена Омельченко та старший інспектор зі зв’язків з громадськістю упарвління патрульної поліції Сумської області Ксенія Красовська.

Понад 6 років – саме стільки терпить насилля з боку вже колишнього чоловіка пані Тетяна (ім’я змінено з етичних міркувань). Жінка розповіла, що навіть після розлучення вона разом з сином проживають в одному будинку з її колишнім. Він зловживає алкогольними напоями, вчиняє сварки та побої. Тетяна викликала поліцію, зокрема спеціальну мобільну групу “Поліна”, що реагує на випадки домашнього насилля, й працює в м. Суми з вересня 2019 року. Також жінка звернулася до Сумського місцевого центру з надання БВПД. Вона як особа, яка постраждала від домашнього насильства, має право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги, чим і скористалася клієнтка. Їй для захисту було надано адвоката, яка співпрацює із системою БПД. Хоча остаточної крапки в цій справі ще не поставили, але той факт, що жінка таки наважилася й почала боротися за свої права та права свого сина – це вже перший важливий крок.

Під час ефіру начальник відділу комунікацій та правопросвітництва Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Олена Омельченко зазначила, що за 10 місяців цього року до системи безоплатної правової допомоги звернулися 940 постраждалих від домашнього насильства, яким був потрібен захист або представництво у суді. За минулий рік таких звернень було 790. Фахівчиня розповіла, що особи, які постраждали від насилля в родині – це переважно жінки, але ними також можуть бути й чоловіки, діти, батьки, брати, сестри й інші родичі. Як приклад, Олена Омельченко розповіла успішний кейс Буринського бюро правової допомоги, що стосувався примусового виселення з житлового будинку. Клієнтка бюро просила виселити сина, який зловживав спиртними напоями та вчиняв щодо неї насильство.

«Коли ми говоримо про домашнє насильство, у більшості виникає типова асоціація: «чоловік бє жінку». Але ж насправді це поняття набагато ширше. Не забуваймо також і про психологічне, сексуальне, економічне насилля і що його можуть вчиняти й інші родичі, не лише чоловіки відносно до своїх жінок», – акцентувала увагу Олена Омельченко.

Радіослухачі дізналися, що дана категорія осіб може безоплатно отримати первинну та вторинну правову допомогу, тобто як консультації і роз’яснення, так і захист в суді. Також отримати поради юристів можна в телефонному режимі за єдиним номером системи БПД 0 800 213 103.

Старший інспектор зі зв’язків з громадськістю упарвління патрульної поліції Сумської області Ксенія Красовська, у свою чергу, розповіла про роботу мобільної групи «Поліна», кількість викликів та види заходів, які можна застосувати стосовно кривдника.

Окрім цього, в ефірі озвучили ті заходи, які відбуватимуться в м. Суми та Сумській області в межах акції «16 днів проти насильства».