назад

«Тільки не мовчи!» – фахівці системи БПД розповіли майбутнім музикантам як протидіяти домашньому насильству

Заходи в межах акції “16 днів проти насильства” фахівці Регіонального центру з надання БВПД та Ужгородського місцевого центру розпочали з проведення правопросвітницького заходу для студентів музичного коледжу ім.Задора у партнерстві з представниками Ужгородської публічної бібліотеки.

Фахівець бібліотечної справи Андріана Гузак ознайомила студентів з історією започаткування Міжнародної акції з протидії насильству та розповіла, що означає кожен із 16 днів акції. Та зазначила, що метою Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» є привернення уваги суспільства до проблем насильства в сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок. А розпочинається акція 25 листопада – в Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок.

Начальник відділу комунікації та правопросвітництва Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області Оксана Дудаш розповіла, що  згідно з дослідженням Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожна третя жінка в світі зазнавала насильства, а кожна четверта жінка у віці від 15 до 24 років зазнавала насильства з боку партнера. Ці дані було зібрано ще до пандемії COVID-19, унаслідок якої кількість людей, які зазнавали тієї чи іншої форми насильства, зросла.

Проте проблема насильства стосується не тільки жінок, а й чоловіків. Наприклад, у 2020 році до органів та установ, на які покладено функції по запобіганню та протидії домашньому насильству в Україні, надійшло 211 362 звернення щодо насильства в сім’ї, серед яких понад 27 тисяч –  від чоловіків.

– На території краю функціонує кілька мобільних груп реагування на факти вчинення домашнього насильства. Правоохоронці мають право складати адміністративні та кримінальні провадження на ці виклики. На сьогодні в області зафіксовано 157 кримінальних правопорушень щодо вчинення домашнього насильства.

Детально про види насильства, передбачену за це відповідальність, у тому числі й кримінальну студентам розповіла заступниця начальника відділу Ужгородського місцевого центру з надання БВПД Марія Рішко. Зокрема, зазначила, що  до спеціальних заходів з протидії домашньому насильству належать: терміновий заборонний припис стосовно кривдника; обмежувальний припис; проведення профілактичної роботи щодо кривдника, який вчинив домашнє насильство, направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Також за вчинення домашнього насильства винна особа може отримати у вигляді покарання громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до п’яти років, або позбавлення волі на строк до двох років.

У межах заходу фахівці поспілкувалися з майбутніми музикантами на тему насильства в навчальних закладах, в соціальних мережах та вдома. Студенти дізналися як діяти у випадку, якщо вони стали свідками вчинення насильства, або жертвою, та куди звертатися. Надані інформаційні матеріали з контактами служб, до яких слід звертатися у випадку порушення прав людини, допоможуть їм у цьому зорієнтуватися.

Якщо ви потребуєте консультації, роз’яснення з питання домашнього насильства, то можете зателефонувати на номери: 15-47 – безкоштовна цілодобова «гаряча» лінія для постраждалих від домашнього насильства; 116-123 (з мобільного) та 0 800 500-335 (зі стаціонарного) – безкоштовна національна «гаряча» лінія з попередження домашнього насильства; 116-111 (з мобільного) та 0 800 500-225 (зі стаціонарного) – національна дитяча «гаряча» лінія; 102 – Національна поліція України. 103 – швидка медична допомога. 0 800 213-103 – цілодобова гаряча лінія безоплатної правової допомоги.